آيات الذِّكْرَى فِي القرآن الْكَرِيمِ مِنْ خِلَاَلِ تَفْسِيرِ الشَّعْرَاوِيِّ دِرَاسَةً مَوْضُوعِيَّةً
Kur'an-ı Kerim'de şiirin yorumlanması yoluyla anma ayetleri objektif çalışma / The verses of remembrance in the Holy Qur'an through the interpretation of al-Sha'rawi, an objective study
  1. Tez No: 814879
  2. Yazar: BARAA ABDULLATIF NOAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma Şeyh Al-Shaarawi'yi tanıtmayı ve onun biyografik ve bilimsel biyografisini açıklamayı amaçlamaktadır.Bu tez aynı zamanda zikir teriminin tanımı ve eş anlamlılarının açıklanması ve bu ayetlerin erdem ve öneminin açıklığa kavuşturulmasını ele almıştır.Bu araştırma aynı zamanda Şeyh Al-Shaarawi'nin yöntemini açıklamaktadır. -Shaarawi'nin bu ayetleri tefsir etmesi ve müminlere Kur'an-ı Kerim'in hatırlatılmasının gerekliliği ve peygamberlerin ve elçilerin kavimlerine hatırlatılmasındaki rolünün açıklığa kavuşturulması, zikir ayetlerini listeleyerek betimleyici-tümevarımsal yaklaşımı kullandım. araştırmacı onları sayar, sonra alıntı yapar ve ardından analitik yaklaşım: ayetleri analiz eder ve onları milletin müfessirlerinin ve âlimlerinin sözleriyle, müfessirlerin sözleriyle ve onları yorumlayarak eşleştirir ve bir takım sonuçlara ulaşır. Bunlardan en önemlileri şunlardır: Zikrin konusu, en önemli zikir yöntemlerinden biri olduğu için önemli konulardan biridir ve İslam dininin nihai hedefi olduğu için nefsi arındırma ve arındırmadaki rolüne işaret edilir. eğitim ve zikir rolünün her Müslüman için dinî kurum ve kişiler aracılığıyla herkesin ihtiyacı olduğu şekilde harekete geçirilmesinin gerekliliği ve hiç şüphesiz her insanın durumuna, inancına ve cinsiyetine göre zikre ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
This research aims to introduce Sheikh Al-Shaarawi and explain his biographical and scholarly biography. This thesis also dealt with defining the term remembrance and explaining its synonyms, and clarifying the virtue and importance of these verses. This research also explains the method of Sheikh Al-Shaarawi's interpretation of these verses, and dealt with the necessity of reminding believers of the Holy Qur'an, and clarifying the role of the prophets and messengers In reminding their people, I used the descriptive-inductive approach by listing the verses of remembrance and counting them, then the researcher cites, and then the analytical approach: where he analyzes the verses and matches them with the sayings of the interpreters and scholars of the nation, the sayings of the interpreters and commenting on them, and reached a number of results, the most important of which are: The topic of remembrance is one of the important topics as it is one of the most important methods of remembrance, and its role in purifying and purifying the soul is indicated, as it is the ultimate goal of Islamic education, and the necessity of activating the role of remembrance for every Muslim, as everyone needs it, through religious institutions and individuals, and there is no doubt that every person needs remembrance according to condition, faith.