Investigation of physical activity level and quality of life in parents of children with various disabilities
Çeşitli yetersizlikleri olan çocukların ebeveynlerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
- Tez No: 814909
- Danışmanlar: Prof. Dr. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çeşitli yetersizlikleri olan çocukların ebeveynlerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kalitelerinin incelenmesi. Bu çalışma, çeşitli engelli çocukların ebeveynleri arasındaki fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kaliteleri arasındaki farklılıkları araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 156 katılımcı katıldı. Katılımcılar, her grupta 39 katılımcı olacak şekilde dört eşit gruba ayrıldı. Gruplar şunlardı: Otizm (A), Down Sendromu (DS), Serebral Palsi (SP) ve Spina Bifida (SB). Fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), yaşam kalitesini değerlendirmek için 36 Maddelik Kısa Form Sağlık Anketi (SF-36.) kullanıldı. İstatistiksel analiz, çeşitli yetersizliklere sahip çocukların ebeveynleri arasında fiziksel aktivite düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p>0.05). Ancak çeşitli engel türlerine (A, DS, CP, SB) sahip çocukların ebeveynleri arasında yaşam kalitesinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır. SF-36 anketinde yer alan sekiz alandan altısında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardır. Down Sendromlu çocukların ebeveynleri ile Spina Bifidalı çocukların ebeveynleri arasındaki fark bu kadardır. Down Sendromlu çocukların ebeveynleri, Fiziksel Rol, Canlılık, Ruh Sağlığı, Sosyal İşlevsellik, Ağrı ve Genel Sağlık alanlarında önemli ölçüde daha iyi puan aldı. Spina Bifida'lı çocukların ebeveynleri de Fiziksel İşlevsellik, Ağrı ve Genel Sağlık alanlarında Serebral Palsili çocukların ebeveynlerinden istatistiksel olarak daha düşük puanlar aldı. Spina Bifida grubu ayrıca Fiziksel Rol'de Otizm grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük puanlar bildirdi. Sonuç olarak, Down Sendromlu çocukların ebeveynleri, Spina Bifida'ya kıyasla sekiz SF-36 anket alanının altısında önemli ölçüde daha yüksek puanlar elde etti, bu önemlidir çünkü Spina Bifida'lı çocukların ebeveynlerinin daha fazla tıbbi profesyonel desteğe ve bakıma ihtiyaç duyabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investıgatıon of physical activity levels and quality of life in parents of children with various disabilities. This study was conducted to investigate the differences between the parents of children with various disabilities' physical activity levels and quality of life. There were 156 participants in the study. Participants were divided into four equal groups of 39 participants in each group. The groups were: Autism (A), Down Syndrome (DS), Cerebral Palsy (CP), and Spina Bifida (SB). To assess physical activity levels, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used, and for the assessment of the quality of life, the 36-Item Short Form Health Survey (SF-36.) was used. Statistical analysis showed that there is no sıgnıfıcant difference in physical activity levels among parents of children with various disabilities (p>0.05). However, a statistically significant difference exists between the parents of children with various types of disabilities (A, DS, CP, SB) in quality of life. There are statistically significant differences in six out of eight domains that are included in the SF-36 questionnaire. The difference is between the parents of children with Down Syndrome and parents of children with Spina Bifida. Parents of children with Down Syndrome scored significantly better in Physical Role, Vitality, Mental Health, Social Functioning, Pain, and General Health. Parents of children with Spina Bifida also scored lower statistically significant scores than parents of children with Cerebral Palsy, in the domains of Physical Functioning, Pain, and General Health. The Spina Bifida group also reported statistically significantly lower scores than the Autism group in Physical Role. In conclusion, parents of children with Down Syndrome achieved significantly higher scores in six out of eight SF-36 questionnaire domains in comparison to Spina Bifida this is important because it shows that parents of children with Spina Bifida may need more medical professional support and care.