Effects of green supply chain management practises on job attitudes and job satisfaction
Yeşil tedarik zinciri uygulamalarının iş tutumları ve iş tatmini üzerindeki etkileri
- Tez No: 814918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çevresel sorunların hızlı artışı ve dünya üzerinde yaşayan tüm canlıları etkılemeye başlamasıyla birlikte Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi oldukça popüler hale gelmiştir. Bu süreçte Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi uygulamalarının ekonomik faydaları keşfedildi. Ancak pazarlama ve operasyonel çalışmaların haricinde araştırmalar nadiren gerçekleşmiştir. Bu araştırmanın amacı Yeşil Tedarik Zinciri alanındaki bilgileri, konuya bireysel düzeyde yaklaşarak çalışanların iş hayatına nasıl etkileri olabileceğini araştırarak genişletmektir. Türkiye' de 298 çalışandan elde edilen anket verileri ile katılımcıların organizasyonlarındaki Yeşil Tedarik Zinciri Yönetimi uygulamalarının adaptasyon düzeyi, çalışanların İş tatmini, İş Performansı, İşin Anlamlılığı, Duygusal Bağlılıkları ve İşe Adanmışlık seviyeleri ölçülmüştür. Veriler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar Yeşil Tedarik Zinciri uygulamalarının algılanan İşin Anlamlılığı aracılığı ile çalışanların iş tutumlarını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Green Supply Chain Management (GSCM) became very popular concept in last decades as environmental issues rose rapidly and started to effect each and every living creatures life. In the meantime, economical benefits of GSCM adaption also discovered. However it has been rarely studied outside of marketing and operational research. This study's purpose is extending the knowledge in GSCM by approaching it in individual level and investigating what impact it might have in professional lives of the employees. Survey data collected from 298 respondents in Turkey to assess degree of GSCM implementation, Job Satisfaction, Job Performance, experienced Meaningfulness of Work, Affective Commitment and Engagement. Structural model is analysed with using partial least squares structural equation model (PLS-SEM). Results suggested that GSCM practises have a positive influence on positive work-related outcomes through the mediating effect of meaningfulness of work.