Examining return and volatility connectedness between green and fossil energy markets
Yeşil ve fosil enerji piyasaları arasında getiri ve oynaklık bağlantılılığının incelenmesi
  1. Tez No: 814920
  2. Yazar: BİRCE TEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR EVRİM MANDACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, yeşil ve fosil enerji piyasaları arasındaki bağlantılılığın getiri ve oynaklık yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yeşil enerji finansmanında önemli bir rolü olan yeşil tahvillere de yer verilmiştir. Bu ilişkiyi analiz etmek için, bu çalışma yeşil enerji (alt)sektörleri için güneş, rüzgâr, jeotermal, biyo/temiz yakıtlar ve su endeksleri kullanılmıştır. Fosil enerji için ise petrol, doğal gaz, kalorifer yakıtı ve gazolin kullanılmıştır. 1 Kasım 2012'den 15 Kasım 2022'ye kadar olan dönem için günlük fiyat verilerini kullanarak zamana göre değişen parametre vektör otoregresif (TVP-VAR) tabanlı frekans yaklaşımını kullandık. Ayrıca, riskten korunma etkinliği ve minimum bağlantılılık yaklaşımı kullanılarak portföy analizi yapılmıştır. Sonuçlarımız, çoğu kısa vadeli dinamiklerden kaynaklanan orta düzeye yakın bir bağlantılılık olduğunu gösteriyor. Getiri bağlantılılığı bulgularına göre su ve petrol ağ üzerinde önemli bir etkiye sahipken, diğer piyasa faktörleri, yeşil tahvilleri ve rüzgârı etkilemektedir. Oynaklık bağlantılılığı bulgularına göre ise petrol ve kalorifer yakıtı piyasayı etkilerken, doğal gaz ve yeşil tahviller piyasadaki diğer faktörlerden etkilenmektedir. COVID-19 pandemi döneminde tüm serilerde yüksek düzeyde bağlantılılık gözlenmiştir. Ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra bağlantılılıkta artış görülmüş, böylece belirsizlik dönemlerinde bağlantılılığın arttığı bulunmuştur. Riskten korunma etkinliği açısından toplam ve kısa vade için önemli bir değişiklik görülmezken, uzun vadede değişiklikler gözlemlenmiştir. Yeşil ve fosil enerji piyasaları arasındaki ilişkiyi incelemek için (alt)sektörleri ve farklı enerji türlerini dahil eden bu çalışmanın sonuçlarının, yatırımcılar, politika yapıcılar ve portföy yöneticileri için faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the return and volatility connectedness between green and fossil energy markets with an emphasis on green bonds, which play a vital role in financing green energy. To analyze the relationship, this study utilizes (sub)sectoral indices of green energy, including solar, wind, geothermal, bio/clean fuels, and water, along with fossil energy such as oil, natural gas, heating oil, and gasoline. We employ time-varying parameter vector autoregression based frequency (TVP-VAR) approach by using daily price data for the period from November 1, 2012 to November 15, 2022. In addition, a portfolio analysis has been performed using the risk hedging effectiveness and the minimum connectedness portfolio. Our results indicate a near-moderate level of connectedness, most of which is derived from short-term dynamics. The findings reveal that in terms of return connectedness, water and oil have a significant impact on the network, while other market factors affect green bonds and wind. Regarding volatility connectedness, oil and heating oil influence the market, while natural gas and green bonds are affected by other factors in the market.A high level of connectedness across all series is observed during the COVID-19 pandemic and increase in connectedness is also observed following Russia's invasion of Ukraine, indicating an intensification of connectedness during periods of uncertainty. Risk hedging effectiveness remains the same in the total and short term; however, changes are observed in the long term. The outcome of this study, which incorporates (sub)sectors and different energy types to examine the relationship between green and fossil energy markets, is expected to be valuable for investors, policymakers, and portfolio managers.