Investigating defacer behavior and defacement attacks using twitter
Tahrif saldırganlarının davranışlarının ve tahrif saldırılarının twitter kullanılarak araştırılması
  1. Tez No: 814941
  2. Yazar: ÇAĞRI BURAK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH VEHBİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Web korsanlarının nasıl davrandığını anlamak için birçok web tabanlı saldırı üzerinde çalışılmıştır, ancak web sitesi tahrifat saldırıları (kurban web sitelerinin kötü niyetli içerik manipülasyonları) ve tahrif saldırganlarının davranışları araştırmacılardan daha az ilgi görmüştür. Bu tez, bu araştırma boşluğunu, Twitter'da aktif olan 96 seçilmiş tahrif saldırganı, tahrifat ve tahrifat saldırılarının kamuya açık veri tabanının hesaplamalı veri odaklı analizi aracılığıyla doldurmaktadır. 10.360 düğümlü bir arkadaşlık grafiğinin analizi, tahrip edenlerin saldırı modelleriyle nasıl ilişkili olduğuna dair bir analiz ve Twitter'da kamuoyunda tartışılanları incelemek için konu modelleme tabanlı bir analiz ile verilerin kapsamlı bir analizi yürütülmüştür. Analiz bir dizi temel bulguyu ortaya çıkarmıştır: modüler ve hiyerarşik bir kümeleme yöntemi, tahrifat saldırganlarının ilginç alt topluluklarını keşfetmeye yardımcı olabilir; duyarlılık analizi, saldırganların davranışlarını saldırı modelleri açısından kategorize etmeye yardımcı olabilir; ve konu modellemesi, Twitter'daki tahrifat saldırganları arasında bazı odak konuları (siyaset, ülkeye özgü konular ve teknik tartışmalar) ve ayrıca benzer konuları paylaşan tehdit aktörlerinin coğrafi bağlantılarını ortaya çıkarmıştır. Bu bulguların, tahrifat saldırganlarının davranışlarını daha iyi anlamak için yararlı olduğuna inanıyoruz, bu da saldırganları tespit etmek için daha iyi çözümlerin tasarlanmasına ve geliştirilmesine yardımcı olabilecek ve hatta zarar verme saldırılarını engelleyebilecektir.
Özet (Çeviri)
Many web-based attacks have been studied to understand how web hackers behave, but web site defacement attacks (malicious content manipulations of victim web sites) and defacers' behaviors have received less attention from researchers. This research fills this research gap via computational data-driven analysis of a public database of defacers and defacement attacks and activities of 96 selected defacers who were active on Twitter. We conducted a comprehensive analysis of the data: an analysis of a friendship graph with 10,360 nodes, an analysis on how sentiments of defacers related to attack patterns, and a topical modeling based analysis to study what defacers discussed publicly on Twitter. Our analysis revealed a number of key findings: a modular and hierarchical clustering method can help discover interesting subcommunities of defacers; sentiment analysis can help categorize behaviors of defacers in terms of attack patterns; and topic modeling revealed some focus topics (politics, country-specific topics, and technical discussions) among defacers on Twitter and also geographic links of defacers sharing similar topics. We believe that these findings are useful for a better understanding of defacers' behaviors, which could help the design and development of better solutions for detecting defacers and even preventing impeding defacement attacks.