Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının gözüyle Elazığ'da kırsal kalkınma
Rural development in Elazig through professional organizations and civil society organizations
- Tez No: 814942
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kırsal kalkınma, kırsal toplumu dönüştürmeyi ve kırsal kesimler için daha iyi ve daha güvenli bir geçim sağlamayı, tanımlanan bir problemle başa çıkmayı amaçlayan bir program veya projeleri kapsamaktadır. Kırsal kalkınma, bu nedenle, bir analiz, sorun tanımlama ve ilgili çözüm önerisi sürecidir. Kırsal bölgelerde bulunan kişilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi için yapılan düzenlemeler kırsal kalkınmanın temelini belirtmektedir. Ulusal kırsal kalkınma stratejisinde kırsal kalkınma; kırsal bölgede, sürdürülebilir doğal kaynak tüketimine odaklanarak, bir açıdan kırsal kesimin gelir düzeyinin ve hayat kalitesinin yükseltilmesi şeklinde gelişmişliklerin arasında bulunan farklılıkların azaltılması hedefine yönelen, ayrıca çevresel ve kültürel değerlerin korunmasını ve sahip çıkılmasını gözeten, yerelde değişen sosyal, kültürel ve ekonomik nitelikleri, ihtiyaçları, potansiyelleri ve dinamikleri göz önünde bulundurarak çok sektörlü yaklaşımla planlanan faaliyetlerin tümüdür. Kırsal kalkınma politikalarının temel hedefi, geri kalmış toplumların tarımsal, iktisadi ve sosyo-kültürel alanlarda kendi kendilerine ve ya çeşitli destekler ile kalkınmalarını sağlamaktır. Bu perspektifle kırsal alan kalkınma politikaları; kırsal toplulukların ekonomik, toplumsal ve kültürel olanaklarını geliştirmeyi hedefleyen politikalar olmaktadır. Elazığ sahip olduğu doğal kaynakları ile kırsal kalkınma açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Elazığ'da kırsal kalkınma kent - kır arasındaki sosyo-kültürel ve ekonomik farklılıkların optimum bir dengeye kavuşturulmasını, kırsal nüfusu yerinde kalkındırmayı, bir başka deyişle, göç ve iş gücü problemlerini yerinde çözmeyi hedefleyen bir seçenek konumundadır. Bu araştırmada Elazığ'da Sivil Toplum Kuruluşları (STK)'ların gözüyle kırsal kalkınma tüm boyutları ile incelenmiştir. Bu araştırmanın sorunsalı“Elazığ'da Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının gözüyle kırsal kalkınmada Elazığ'ın potansiyeli yeterince kullanılmamaktadır ve bu konuda yapılması gerekenler vardır”şeklinde belirlenmiştir. Elazığ'da kırsal kalkınma ilgili sorunlar bulunmaktadır. Merkezi yönetimin bu sorunları bütün yönleriyle görebilmesi mümkün değildir. Bunun yanında Elazığ'da kırsal kalkınma ile ilgili sorunlar Elazığ'daki Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları ele alınışı ortaya konablir. Bu amaçla kırsal kalkınma ile ilgili ildeki sivil toplum kuruluşları ile anket ve mülakat yöntemi kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının görüş ve önerilerine yer verilmiştir. Yapılan görüşmeler ve literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda Elazığ'da kırsal kalkınma ile ilgili öneriler sunulmuştur. Araştırmada Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının gözüyle Elazığ'ın kırsal kalkınma ile ilgili potansiyeli daha etkili bir şekilde değerlendirildiğinde kırsal kalkınmanın daha da gelişeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rural development includes a program or projects that aim to transform the rural community and provide a better and safer livelihood for rural areas, dealing with an identified problem. Rural development is, therefore, a process of analysis, problem identification and related solution proposals. Regulations made to improve the living conditions of people living in rural areas indicate the basis of rural development. Rural development in the national rural development strategy; Focusing on the sustainable consumption of natural resources in the rural areas, aiming to reduce the differences between developments in the form of increasing the income level and life quality of the rural population, and also taking care of the protection and protection of environmental and cultural values, changing local social, cultural and economic qualities, needs; it is all of the activities planned with a multi-sectoral approach, considering the potentials and dynamics. The main goal of rural development policies is to ensure the development of underdeveloped societies in agricultural, economic and socio-cultural fields on their own or with various supports. With this perspective, rural development policies aim to improve the economic, social and cultural opportunities of rural communities. Elazig has a great potential in terms of rural development with its natural resources. Rural development in Elazig is an option that aims to achieve an optimum balance of socio-cultural and economic differences between urban and rural areas, to develop the rural population in place, in other words, to solve migration and labor problems on site. In this research, rural development in Elazig has been examined in all dimensions from the perspective of NGOs. The problem of this study was determined as“Elazig's potential is not used enough in rural development in Elazig from the perspective of NGOs and there are certain objectives about it”. There are problems related to rural development in Elazig. It is not possible for the central government to perceive these problems in all aspects. Problems related to rural development in Elazig can only be raised by NGO organizations in Elazig. For this purpose, research on rural development has been conducted with non-governmental organizations in the province using questionnaire and interview methods. In line with the information obtained from the surveys and interviews conducted with NGOs, suggestions about rural development in Elazig were presented. In the study, it has been concluded that rural development will develop further when the rural development potential of Elazig is evaluated more effectively through the perspective of NGOs.