İktisadi meslek kuruluşları ve ülke yönetimine katılma
The Career institutions of economy and join to the administration of the country
  1. Tez No: 89399
  2. Yazar: MESTAN YAYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZET Çağdaş demokratik toplumların önemli özelliklerinden birisi, içerisinde sivil toplum örgütlerinin barınıyor olmasıdır. Sivil toplum örgütleri, kuruluşları, amaçları ve yapıları itibariyle çok çeşitlilik göstermektedirler. Bunlardan biri de iktisadi mes lek kuruluşları sivil toplumun bir türünü oluşturmaktadır. İktisadi meslek kuruluşlarının gruplandırılmasında iki unsur göze çarpmakta dır. Bunlardan biri esnaf ve sanatkarları organize eden odalar ve bunların üst kuru luşları, bir diğeri ise sanayi ve ticareti organize eden odalar ve bunların üst kuruluşla rıdır. Dünyada sanayi ve ticareti organize eden iktisadi meslek kuruluşlarının ör gütlenmesinde iki model vardır. Bunlardan biri Avrupa Tipi veya Resmi Tip, diğeri de Anglo-Sakson ya da Özel Tip olarak adlandırılmaktadır. Resmi tip olarak adlandı rılan ticaret ve sanayi odaları, teşkilat ve görevleri kanunla belirlenen, ancak devlet teşkilatından, idari ve mali otoriteden bağımsız olarak çalışan kamu kurumu niteli ğindeki meslek kuruluşlarıdır. Anglo-Sakson ticaret ve sanayi odaları, bir kanunla değil işadamlarının ihtiyari olarak kurup aidat ödedikleri meslek kuruluşlarıdır. An cak Anglo-Sakson ticaret ve sanayi odaları da örgütlendikleri ülkelerde üsl birlikler kurmuşlardır. Bu özelliği ile Anglo-Sakson modelinde örgütlenen odalar resmi tipteki odalara benzemektedirler. Ancak her iki modeldeki örgütlenmenin de nihai amacı ü- yelerine meslekî ve diğer konularda yardımcı olmanın yanında hükümetler üzerinde baskı kurmak olması nedeniyle birbirlerine çok benzemektedirler. Ülkemizde iktisadi meslek kuruluşları birer hizmet yönünden yerinden yöne tim kuruluşları biçiminde devlet yönetiminde yer almışlardır. Tüm esnaf, sanatkâr,sanayici ve tacirler iktisadi meslek kuruluşlarının zorunlu birer üyesidirler. Bunların toplam sayıları üç milyonu bulmaktadır. Bu kadar meslek erbabını bünyesinde topla yan iktisadi meslek kuruluşları, kamu politikalarının oluşumuna katılmakta; yasama ve yürütme organını, yerel yönetimleri, siyasal partileri, bürokrasiyi ve kamuoyunu etkilemekte, denetlemekte ve yönetimin vazgeçilmez temel aktörleri arasında yer al maktadırlar. Ülkemiz de piyasa ekonomisinin gelişmesi ve dışa açılma politikaları paralelinde iktisadi meslek kuruluşlarının rollerinde önemli bir sıçrama olduğu dik kati çekmektedir. İktisadi meslek kuruluşları ile kamu yönetimi organları arasındaki ilişkiler, '“işbirliği”ve“karşılıklı denetim”esaslarına uygun olarak yeniden biçim lenmek durumundadır. Giderek çeşitlenen ve teknik nitelik kazanan ticari ve sınai fa aliyetlere ilişkin çalışmalarda ve hizmetlerde devletle iktisadi meslek kuruluşları ara sındaki ilişkileri biçimlendirecek temel fikri çerçeveyi“yönetişim”kavramı sunmak tadır. Bu yönetişim süreci, şüphesiz kamu yönetimi organlarına ve iktisadi meslek ku ruluşlarına yeni roller ve sorumluluklar yüklemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important characteristics of the modern democratic societies is living civilian community organizations. They vary according to their establishments, aims and constructions. The career institutions of economy form a kind of civilian community. By groupping the institutions career of economy two components may be glimpsed. One of them is the chambers which organize tradesmen and craftsmen and their high institutions; while the other is the chambers which organize industry, commerce and their high institutions. There are two models in the world about organizing the career institutions of economy which organize industry and trade. One of them is called European or Official Style; while the other is called Anglo-Saxon or Special (Private) Style. Trade and industry chambers that are called Official Style are career institutions in the status of public organizations which organizations and duties are determined by law but work free from goverment as well as their administration and revenue authority. On the other hand, the trade and industry chambers of Anglo- Saxon are career institutions that are not established by law but only by the choice of businessmen and montly contributions. Anglo-Saxon trade and industry chambers have also established high unions in the counries that they have organizations. Whith this character, the chambers that are organized in Anglo-Saxon Style resemble to official style.However, the ultimate goal of organization of both models is using force on the governments beside helping their members about career and on the other subjects. That is why they look like each other. In our country, the career institutions of economy takes place in the state administration as a local managing of servise. All tradesmen, craftsmen, industrialists and merchants in our country are obligatory members of the career institutions of economy. The total of them reaches five million. By having these huge career people, the career institutions of economy, participate in creating public opinion, can influence and inspect legislation and executive wing, local administration, political parties bureaucracy and public opinion as a basic actor. Developping market economy in our country and the policies of opening out in the parallel important jump of the career institutions of economy attract people's attentions. The relationship between career institutions of economy and public managing organization shout reconstruct on“working together”and“equivalent inspection”methods. The concept of“exchange administrations”ofters basic frame idea which forms relationship between government and career instititions of economy in the gradually varies works and service related to trade and industry which gains tecnic peculiarity. The form of this administration gives new roles and responsibilities to public managing wings and the career institutions of economy.