A mixed-method study: Pre-service teachers' learning of block-based programming and computational thinking
Karma yöntemli bir çalışma: Öğretmen adaylarının blok-tabanlı programlama öğrenimi ve bilgi işlemsel düşünme
- Tez No: 815004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU UMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu sıralı açıklayıcı karma yöntemli çalışmanın amacı, eşli programlamanın öğretmen adaylarının bilgi-işlemsel düşünme becerileri ve kodlama başarısı üzerindeki etkisini ve öğretmen adaylarının programlama öğrenme deneyimlerini incelemektir. Çalışmaya Boğaziçi Üniversitesi'nde Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme dersini alan 36 öğretmen adayı katılmıştır. Bu bağlamda bir çevrimiçi blok tabanlı kodlama platformu olan Scratch üzerinde kodlama görevleri ve etkinlikleri tasarlanmış ve dersin iki şubesine uygulanmıştır. Deney grubu olarak belirlenen ilk şubede öğrenciler Scratch etkinliklerini eşleri ile yaparak ve kontrol grubu belirlenen diğer şubede ise öğrenciler aynı Scratch görevlerini bireysel olarak tamamlamıştır. Yapılan veri analizleri, deney grubu ve kontrol grubunun bilgi işlemsel düşünme becerileri puanları ile kodlama başarı testi puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Fakat, her bir grup içinde ön test ve son test sonuçları karşılaştırıldığında, çalışmadaki iki grubun da bilgi işlemsel düşünme becerisinin ve kodlama başarısının anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür. Diğer taraftan, nitel analiz sonucunda ortaya çıkan temalar eşli programlamanın önemini göstermiştir. Bu çalışma, erken hata tespitinde, kod kalitesini artırmada, bilgi transferini kolaylaştırmada, problem çözme yeteneğini geliştirmede ve yaratıcılığı geliştirmede eşli programlamanın faydalarını vurgulamıştır. Bu çalışma eşli programlamayı da kullanarak öğretmen adaylarına verilen kodlama eğitiminin önemini vurgulayarak literatüre önemli bir katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this explanatory sequential mixed-method study is to examine the effect of pair programming on pre-service teachers' computational thinking skills and coding achievement and to explore pre-service teachers' learning experiences of programming. The participants were 36 pre-service teachers who took the Instructional Technologies and Material Development course at Boğaziçi University. Online tasks and activities were designed on a web-based block coding platform (Scratch) and given to the two sections of the course. In the sections, the experimental group completed the Scratch tasks in pairs and, the control group completed the same Scratch tasks individually. The analysis showed that there was no statistically significant difference between the computational thinking skills scores and coding achievement test scores of the experimental group and the control group. However, when the pre-test and post-test results were compared within each group, the experimental and the control group significantly increased their computational thinking and coding achievement. The themes that emerged in the qualitative analysis, on the other hand, showed the importance of pair programming. This study underscored the benefits of pair programming in early error detection, increasing coding quality, facilitating knowledge transfer, enhancing problem-solving, and developing creativity. This study contributes significantly to the literature by emphasizing the importance of programming instruction given to pre-service teachers by using pair programming.