Twitch.tv izleyicilerinin yayıncılara abone olma motivasyonları
Twitch.tv viewers' motivations subscribing for streamers
- Tez No: 815064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal medya bağlamında izleyici aboneliği hızla büyüyen bir olgudur ve altında yatan motivasyonlara ilişkin çok az şey bilinmektedir. Alanyazındaki boşluğu gidermek için, bu çalışma Twitch.tv Türkiye yayıncılarının abonelerinden elde edilen bilgileri kullanarak Twitch.tv izleyicilerinin abonelik motivasyonlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla bir anket hazırlanmış ve Pqueen ve H1vezZz yayıncılarına gönderilmiştir. Pqueen ve H1vezZz canlı yayınlar sırasında anket formunun linkini aboneleriyle paylaşmıştır. Sonuç olarak 340 katılımcı anketi başarıyla tamamlamış ve elde edilen veriler SPSS 26.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Twitch.tv izleyicilerinin abonelik motivasyonlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için t-testi analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda eğlence, kişisel bağlantı, finansal destek, eğitici değer, ilgi isteme ve fayda sağlama isteği gibi motivasyonların cinsiyet ve yaşa göre farklılık göstermediği görülmüştür. Ancak kişisel bağlantı kurma, finansal destek ve ilgi isteme motivasyonlarının destek türüne göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Motivasyonların abonelik üzerindeki etkilerini belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, eğlence, kişisel bağlantı, finansal destek, eğitici değer ve fayda sağlama motivasyonlarının abonelik kararı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, ancak ilgi istemenin abonelik kararı üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca bu çalışma sonucunda, abonelik kararından duyulan memnuniyet üzerinde en etkili motivasyonun eğlence olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Viewer subscription in the context of social media is a rapidly growing phenomenon and little is known regarding the underlying motivations. In order to adress the gap, this study aimed to determine the motivations of Twitch.tv viewers subscriptions using the information obtained from subscribers of Twitch.tv Turkey streamers. For this purpose a survey was prepared and sent to the streamers Pqueen and H1vezZz. Pqueen and H1vezZz shared the link of the survey form with their subscribers during live broadcasts. As a result 340 participants successfully completed the survey and the data obtained were analyzed using the SPSS 26.0 statistical program. A t-test analysis was conducted to determine whether the subscription motivations of Twitch.tv viewers differ according to demographic characteristics. As a result of this analysis, it was observed that the motivations such as entertainment, personal connection, financial support, educational value, wanting attention and wanting benefit did not differ according to gender and age. However establishing personal connection, financial support and wanting attention differ according to the type of support. In order to determine the effects of motivations on subscription multiple regression analysis was performed. As a result, it was observed that entertainment, personal connection, financial support and educational value and benefit have a positive effect but wanting attention had no effect on subscription decision. Moreover analysis suggests that entertainment has the greatest positive effect on the satisfaction with the subscription decision.