Content marketing and its influence on customer engagement
İçerı̇k pazarlaması ve müşterı̇ bağlılığı üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
- Tez No: 815065
- Danışmanlar: DR. IRMAK BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, içerik pazarlamasının müşteri davranışları (çevrimiçi etkileşim) üzerindeki etkisiyle ilgili araştırma sorularını analiz etmeyi ve detaylandırmayı amaçlamaktadır. İçerik pazarlaması, özellikle sosyal medya platformlarında şirketler tarafından kullanılan iletişim stratejilerinin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Ancak bu alanda akademik araştırma eksikliği söz konusudur ve mevcut bilgilerin çoğu ticari araştırma kuruluşlarının raporlarına dayanmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, Facebook'taki sponsorluk aktivasyon stratejilerinde içerik uygunluğunun rolünü ve bunun çevrimiçi müşteri katılım davranışları üzerindeki etkisini inceleyerek bu araştırma boşluğunu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırma dört temel değişkene odaklanmaktadır: içerik türü, alaka düzeyi, algı ve katılım. Birincil amaç, şirketlerin Facebook sayfalarında yayınladıkları içeriğin öneminin çevrimiçi müşterilerin katılım davranışlarını ve sponsorlu içerik algılarını nasıl etkilediğine dair anlayışımızı geliştirmektir. Çalışma, çok uluslu bir ilaç şirketinin astım kriziyle mücadele etmek ve konuyla ilgili farkındalığı artırmak için Facebook'ta başlattığı bir pazarlama kampanyasının uygulamalı bir örneğini analiz etmektedir. Veri toplama karma yöntem yaklaşımını içermektedir. Nicel içgörüler, kampanya performansını ve kitle katılımını izlemek için değerli bilgiler ve ölçümler sağlayan Facebook Studio'dan elde edilmiştir. Niteliksel veriler ise solunum yolu hastalığı olan bireyler de dahil olmak üzere çeşitli katılımcılardan oluşan bir odak grup aracılığıyla elde edilmiştir. Bulgular, müşteri algılarını ve katılım davranışlarını şekillendirmede içerik alaka düzeyinin önemini vurgulamakta ve başarılı bir sponsorluk aktivasyonu için ilgili içerik sunma ihtiyacının altını çizmektedir. Bu çalışma, içerik uygunluğunun sponsorluk aktivasyonu üzerindeki etkisini araştırmanın yanı sıra, yayın uygunluğunun müşteri bağlılığı üzerindeki etkisini inceleyerek literatürdeki boşlukları doldurmaktadır. Ayrıca, bağlılık davranışlarını etkileyen birincil özellik olarak içerik alaka düzeyinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Facebook'ta sponsorluk aktivasyon stratejilerinde içerik uygunluğunun rolüne ışık tutarak, sosyal ağlarda içerik pazarlamasının anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve kavramın daha iyi anlaşılması için bazı içgörüler sağlamaktadır. Özetle, bu araştırma Facebook'taki içerik pazarlama kampanyalarında sponsorluk aktivasyonunda içerik uygunluğu araştırma problemini ele almaktadır. İçerik türü, alaka düzeyi, algı ve etkileşim arasındaki etkileşimi analiz ederek, bu çalışma sosyal platformlarda içerik pazarlama stratejilerini optimize etmek için bazı değerli bilgiler ve öneriler sunmaktadır. Yayın alaka düzeyine odaklanarak literatürdeki boşlukları doldurmakta ve başarılı sponsorluk aktivasyonu için sosyal medyada, özel olarak Facebook'ta, ilgili içerik sunmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze and elaborate on the research questions related to the influence of content marketing on customer behaviors (online engagement). Content marketing has become a crucial element of communication strategies employed by companies, particularly on social media platforms. However, there is a lack of academic research in this area, with most existing knowledge relying on reports from commercial research organizations. Therefore, this study seeks to fill this research gap by examining the role of content relevance in sponsorship activation strategies on Facebook and its impact on online customer engagement behaviors. The research focuses on four key variables: the type of content, relevance, perception, and engagement. The primary objective is to enhance our understanding of how the significance of content published by companies on their Facebook pages influences customer online's engagement behaviors and their perceptions of sponsored content. The study analyzes a practical case of a marketing campaign launched by a multinational pharmaceutical company on Facebook to combat the asthma crisis and raise awareness about the issue. Data collection involves a mixed-methods approach. Quantitative insights are derived from Facebook Studio, which provides valuable information and metrics for tracking campaign performance and audience engagement. Qualitative data is obtained through a focus group consisting of diverse participants, including individuals with respiratory diseases. The findings emphasize the importance of content relevance in shaping customer perceptions and engagement behaviors, highlighting the need to deliver relevant content for successful sponsorship activation. In addition to investigating the impact of content relevance on sponsorship activation, this study fills gaps in the literature by examining the influence of publication relevance on customer engagement. It also emphasizes the significance of content relevance as the primary characteristic influencing engagement behaviors. By shedding light on the role of content relevance in sponsorship activation strategies on Facebook, this study contributes to the understanding of content marketing on social networks and provides some insights for a better understanding of the concept. In summary, this research addresses the research problem of content relevance in sponsorship activation in content marketing campaigns on Facebook. By analyzing the interplay between content type, relevance, perception, and engagement, this study offers some valuable insights and recommendations to optimize content marketing strategies on social platforms. It fills gaps in the literature by focusing on publication relevance and emphasizes the importance of delivering relevant content for successful sponsorship activation on social media, particularly on Facebook.