A synthetic approach to the holiday climate index for the Mediterranean coast of Turkey
Türkiye'nin Akdeniz kıyısı için tatil iklimi indisine bütünleşik bir yaklaşım
- Tez No: 815081
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ACAR AYTEKİN, PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Turizm, Econometrics, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İklim değişikliğinin kıyı bölgelerini ziyaret eden turistlerin konfor düzeyi üzerinde etkisi vardır. Bu etkilerin araştırılması, iklim değişikliğinin daha kapsamlı anlaşılması ve etkili çözümler geliştirilmesi açısından önemlidir. Çalışmada ilk olarak Türkiye'nin Akdeniz illerinde 1976-2000 dönemi Tatil İklim İndisi (Holiday Climate Index) (HCI:Coast, HCI:Urban ve HCI:Combined) elde edilmiştir. İkinci olarak, RCP8.5 küresel ısınma senaryosunu kullanarak 2026-2050 döneminde konfor kalıplarının nasıl değişebileceğini inceler. Üçüncüsü, türetilmiş indisler kullanılarak, iklimle ilgili tatil konforunun 1976 ile 2020 yılları arasında gelen turist sayısı ve geceleme üzerindeki etkileri panel veri analizi ile tahmin edilmektedir. Konfor düzeyinin turistlerin geliş ve geceleme sayıları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, 2026-2050 döneminde, 1976-2000 referans dönemine göre konfor düzeylerinin bozulduğu tespit edilmiştir. Konfor koşulları kötüleştikçe, gelecekte turist gelişlerinin ve gecelemelerin azalması beklenmektedir. Literatürde iklim değişikliği, tatil konforu ve turizm aktivitesine ilişkin bölgesel analizlere az yer verildiğinden, çalışma bu alana katkı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma sonuçlarının turistler, turizm profesyonelleri, işletmeciler, diğer paydaşlar ve politika yapıcılar için oldukça faydalı olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change has an impact on the comfort level of tourists visiting coastal areas. Researching these impacts is important for a more comprehensive understanding of climate change and for developing effective solutions. The study first derives the Holiday Climate Index (HCI:Coast, HCI:Urban, and HCI:Combined) in the Mediterranean provinces of Turkey for the 1976-2000 period. Second, it examines how comfort patterns could change during the 2026-2050 period using the RCP8.5 global warming scenario. Third, utilizing the derived indices, the effects of climate-related holiday comfort on the number of tourist arrivals as well as on overnight stays between 1976 and 2020 are estimated by panel data analysis. It is detected that the comfort level has a significant and positive impact on the number of arrivals and overnight stays of tourists. Besides, comfort levels are found to deteriorate in the 2026-2050 period compared to the reference period, 1976-2000. As the comfort conditions get worse, the number of tourist arrivals and overnight stays is expected to decline in the future. Since regional analyses of climate change, holiday comfort, and tourism activity are rare in the literature, the study intends to fill the gap in this area. It is envisaged that the results of the study can be very useful for tourists, tourism professionals, operators, other stakeholders, and policymakers.