Böbrek vericilerinin uzun dönem sonuçları
Long term results of kidney donors
- Tez No: 873945
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş: Son dönem böbrek yetmezliğinde (SDBY) en seçkin tedavi yöntemi sağkalım ve yaşam kalitesi avantajından dolayı böbrek nakli olarak kabul edilmektedir. Böbrek nakilleri canlıdan ve kadavradan yapılabilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak canlı vericilerden nakil yapılmaktadır. Ancak nefrektomi sonrası oluşabilecek potansiyel değişiklikler vericilerde uzun dönemde olumsuz sonlanımlarla ilişkili olabilir. Böbrek vericilerinde uzun dönem takiplerde böbrek hastalığı ve hipertansiyon riskinde artış bildirilmektedir. Çalışmamızın amacı böbrek vericilerinin uzun dönemli takip ve sonuçlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: Ocak 2011- Kasım 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde böbrek bağışında bulunmuş vericiler geriye yönelik dosya taraması ile incelendi. İzlem süresince renal fonksiyonlar, kardiyak olaylar, ölüm, hipertansiyon, diyabet gelişimi, son dönem böbrek yetmezliği gerçekleşmesi yönünden incelendi. Bulgular: Belirlenen zaman aralığında 379 vericinin 232 tanesinin (%61,2) takibine ulaşılabilmiştir. Verilerine ulaşılabilen 232 vericiden 144'ü kadın (%62,1) 88'i erkekti (%37,9). Nakil zamanında ortalama yaş 49+/-10 (ortanca yaş: 48(24-73)) idi. Nakil zamanı ortalama GFH değeri CKD-EPI formülüne göre tüm grupta 103,68+/-10,70 mL/dk/1,73 m2 idi. Nakil sonrası GFH değerleri incelendiğinde takip süresince GFH değeri 60 mL/dk 1,73 m2'ye düşmüş hasta sayısı 42(%18,1) olarak izlendi. 2 hastada (%0,86) GFH 30-45 mL/dk/1,73 m2 arasındaydı. Hiçbir hastada GFH 30 mL/dk/1,73 m2 altında değildi. Hiçbir hastada kronik RRT ihtiyacı gelişmedi. GFH 60 mL/dk/1,73 m2 altında olan grubun nakil zamanındaki yaş ortalaması 55,23+/-10,69 iken GFH 60 mL/dk/1,73 m2 üzerinde izlenen grubun yaş ortalaması 47,98+/-10,20 idi (p:
Özet (Çeviri)
Introduction: The most selective treatment method in end-stage renal failure (ESRD) is considered to be kidney transplantation due to its survival and quality of life advantages. Kidney transplants can be performed from living or cadaveric organs. In our country, transplantation from living donors is common. However, potential changes that may occur after nephrectomy may be associated with negative long-term outcomes for donors. An increased risk of kidney disease and hypertension has been reported in long-term follow-up in kidney donors. The aim of our study is to evaluate the long-term follow-up and results of kidney donors. Method: Donors who donated kidneys at Ankara University Faculty of Medicine between January 2011 and November 2022 were examined by retrospective file scanning. During the follow-up, renal functions were examined for cardiac events, death, hypertension, diabetes development, and end-stage renal failure. Results: In the specified time period, 232 of 379 donors (61.2%) could be followed up. Of the 232 donors whose data were available, 144 were women (62.1%) and 88 were men (37.9%). The mean age at the time of transplantation was 49+/-10 years (median age: 48(24- 73)). The mean GFR value at the time of transplantation was 103.68+/-10.70 mL/min/1.73 m2 in the entire group according to the CKD-EPI formula. When post-transplant GFR values were examined, the number of patients whose GFR value decreased from 60 mL/min to 1.73 m2 during the follow-up period was observed to be 42 (18.1%). In 2 patients (0.86%), GFR was between 30-45 mL/min/1.73 m2. GFR was not below 30 mL/min/1.73 m2 in any patient. No patient developed a need for chronic RRT. While the average age of the group with GFR below 60 mL/min/1.73 m2 was 55.23+/-10.69 at the time of transplantation, the average age of the group with GFR above 60 mL/min/1.73 m2 was 47.98+/-10,20 (p: