Analysis of the coordination between the african union and regional economic communities towards achieving regional integration in Africa.
Afrika'da bölgesel entegrasyonu sağlamak için Afrika Birliğive bölgesel ekonomik topluluklar arasındaki koordinasyonu.
  1. Tez No: 815128
  2. Yazar: PERPETUA MELCKZEDECK MAGOKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İşbu Tez, Afrika Birliği (AfB) ve Bölgesel Ekonomik Toplulukların (BET'ler) arasındaki koordinasyonu kıtasal bölgesel entegrasyonun sağlanmasına yönelik olarak eleştirel bir şekilde analiz etmektedir. AfB ve BET'lerin bölgesel bütünleşmeyi sağlama konusunda ortak bir hedefi vardır. Bununla birlikte, çok az ilerleme kaydedilmiştir ve kurumların Afrika Entegrasyon Gündemi'ni gerçekleştirmeye yönelik çabalarına yönelik zorluklardan ve eleştirilerden biri, zayıf koordinasyondur. Tez, AfB ve BET'lerin yapılarını ve bölgesel entegrasyon organları olarak rollerini incelemektedir. Akabinde, koordinasyonu düzenleyen düzenleyici çerçeveleri, kullanılan koordinasyon mekanizmalarını ve kurumlar arasındaki koordinasyonu yöneten ilkeleri tartışıp değerlendirmektedir. Araştırma, AfB ve BET'ler arasındaki verimli koordinasyon ve uyumun, kıta entegrasyon gündeminin başarısını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için gerekli olduğu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis critically analyses the coordination between the African Union (AU) and Regional Economic Communities (RECs) towards achievement of continental regional integration. The AU and RECs have a common goal of achieving regional integration. However, little progress has been made, and one of the challenges and criticisms of the institutions' efforts towards achieving the African Integration Agenda, is poor coordination. The thesis examines the AU and RECs' structures and roles as regional integration bodies. Then, the research discusses and evaluates the regulatory frameworks governing coordination; the coordination mechanisms employed; and the principles governing coordination between the institutions. The research asserts that efficient coordination and harmonisation between the AU and RECs is essential to expedite and accelerate achievement of the continental integration agenda.