Kutu konstrüksiyonlu mobilya köşe birleştirmelerinde mekanik özellikler
Mechanical characteristics of corner joint in case construction of furniture
  1. Tez No: 93607
  2. Yazar: RAHMİ ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Eğitim ve Öğretim, Wood Products, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
KUTU KONSTRÜKSİYONLU MOBİLYA KÖŞE BİRLEŞTİRMELERİNDE MEKANİK ÖZELLİKLER (Yüksek Lisans Tezi ) RAHMİ ŞAFAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Bu çalışmada, kutu konstrüksiyonlu mobilya üretiminde kullanılan köşe birleştirmelerden; tutkallı (sabit) ve tutkalsız (demonte) birleştirmelerin mukavemet özellikleri araştırılmıştır. Bu birleştirmelerden; kavelalı, kendinden kinişli, minifix ve multifix çeşitleri kullanılmıştır. Numuneler standart ölçülerinde hazırlanarak çekme ve basma deneylerine tabi tutulmuştur. Deney numunelerinde yonga levha (sunta) ve lif levha (MDF), cumba masifleme malzemesi olarak Doğu kayını (Fagus Orientalis Lipsky),tutkallama işlemlerinde ise polivinilasetat (PVAc) yapıştırıcısı kullanılmıştır. Deney sonuçlarına göre lif levhalar, yonga levhalara, tutkalsız birleştirmeler, tutkallı birleştirmelere üstünlük sağlamıştır. Hem çekme hem basma deneylerinde en iyi sonucu tutkalsız multifixli köşe birleştirmeler vermiş, ikinci sırayı ise tutkalsız minifixli köşe birleştirmeler almıştır. Bilim Kodu :5002013 Anahtar Kelimeler :Kutu konstrüksiyon, köşe birleştirmeler, kavela, kendinden kinişli, minifixli ve multifixli birleştirmeler. Sayfa Adedi :47 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Hasan EFE
Özet (Çeviri)
II MECHANICAL CHARACTERISTICS OF CORNER JOINTS IN CASE CONSTRUCTION OF FURNITURE (Master of Science Thesis) RAHMİ ŞAFAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ January 2000 ABSTRACT This study was carried out to determine strength characteristics of some corner joints with glue and joints without glue (ready-to-assemble), which are used in production of case type of furniture. Particularly, tongue and grove corner joint (rabbet miter joint), corner coints with minifix and multifix fasteners were used. Specimens were prepared in their standart sizes and tested under tension and copression load. In the specimens which are consisted of particleboard and Medium Density Fiberboard (MDF) and edged with oriental beech (Fagus Orientalis Lipsky) and also polyvinil acetate (PVAc) was used as a glue in the joints. The results of the tests indicated that fiberboard had higher strength than particleboard; also, joints without glue with fasteners were superior to the joints with glue. Corner joints with multifix fasteners gave the best results under both compression and tension as joints with minifix fasteners were second degree. Science Code :5002013 Keywords :Case construction, corner joints, dowel,tongue and grove, minifix and multifix joints. Number of pages :47 Thesis Advisior :Dr. Hasan Efe (Assc. Prof.)