Stratejik insan kaynakları yönetimi bağlamında yetenek yönetiminin çalışan motivasyonu üzerine etkisi
The effect of talent management on employee motivation in the context of strategig human resources management
  1. Tez No: 815178
  2. Yazar: DERYA DENGEL TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle işletmeler arası rekabet koşullarının ivme kazanması, kişilerin bilgi, beceri ve yeteneklerinin işletmeler açısından önemini arttırmıştır. İşletmeler rekabet avantajı elde etmek için ihtiyaç duydukları teknik donanımların yanında bilgili, beceri düzeyi yüksek, yetenekli çalışanlara ihtiyaç duyduklarından, insan kaynakları yönetimine daha fazla gerek duyulduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, stratejik insan kaynakları yönetimi bağlamında yetenek yönetiminin motivasyon üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu ana amaç çerçevesinde Türkiye'nin, Kastamonu ilinde faaliyet gösteren özel sektör firmaları çalışanlarından anket yoluyla veriler toplanmıştır. Veriler yüz yüze görüşmeler ve e posta aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler Yapısal Eşitlik Modeli-YEM ile analiz edilmiştir. Anketin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapıldıktan sonra model çerçevesinde, verilere korelasyon ve ANOVA testleri uygulanarak hipotezler sınanmıştır. Yetenek yönetimi ile motivasyon arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca iş motivasyonunun alt boyutlarıyla yetenek yönetimi arasında ilişkiler saptanmıştır. Demografik değişkenlerden eğitim düzeyi ile motivasyon ve yetenek yönetimi arasında anlamlı farklılık belirlenmiştir. Sonuç olarak stratejik insan kaynakları yönetimi bağlamında yetenek yönetiminin çalışan motivasyonu üzerinde pozitif yönlü ilişkilidir ve yetenek yönetimi motivasyonun tüm alt boyutları ile ilişkilidir. Bu bağlamda stratejik insan kaynakları yönetiminde yetenek yönetimi motivasyonu artırmada etkili bir araç ve strateji olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the effect of globalization, the acceleration of competition conditions between businesses has increased the importance of people's knowledge, skills and abilities in terms of businesses. It has emerged that there is a greater need for human resources management, as businesses need knowledgeable, highly skilled and talented employees in addition to the technical equipment they need to gain competitive advantage. In this study, it is aimed to investigate the effect of talent management on motivation in the context of strategic human resources management. Within the framework of this main purpose, data were collected from the employees of private sector companies operating in Kastamonu, Turkey, through questionnaires. Data were collected through face-to-face interviews and e-mail. The collected data were analyzed with the Structural Equation Model-SEM. After the validity and reliability analyzes of the questionnaire were made, the hypotheses were tested by applying correlation and ANOVA tests to the data within the framework of the model. A positive relationship was found between talent management and motivation. In addition, relationships were found between the sub-dimensions of work motivation and talent management. Significant differences were found between demographic variables, education level, motivation and talent management. As a result, in the context of strategic human resources management, talent management is positively related to employee motivation and talent management is related to all sub-dimensions of motivation. In this context, talent management in strategic human resources management has been identified as an effective tool and strategy to increase motivation