Beden eğitimi öğretmenlerinin öğretim süreçlerinde kullanılan teknolojik gelişime ilişkin tutumları: bir meta analiz çalışması
Physical education teachers' attitudes towards technological advancement utilized in instructional processes: A meta-analysis study
  1. Tez No: 815205
  2. Yazar: BURCU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KİREMİTCİ, PROF. DR. FERİDE ZİŞAN KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte, eğitim sisteminin ezbere dayalı olan rutininden çıkarılarak sorgulayan ve araştıran bireyler yetiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Özellikle beden eğitimi ve spor alanında bilişsel, duyuşsal ve psikomotor özelliklerin birbirinin ayrılmaz parçaları olarak teknolojinin öğretim etkinliklerinde kullanımı önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı, gelişen teknolojiye bağlı olarak beden eğitimi derslerinde kullanılan öğretim yöntem ve tekniklerinin nasıl şekillendiği ve bu gelişim sürecinde beden eğitimi öğretmenlerinin derslerinde teknolojiyi kullanabilmelerine yönelik tutumlarını nasıl etkilendiğini belirlemektir. Mevcut araştırmada, daha önce yapılan araştırmalar temel alınarak meta analiz yöntemi kullanılmıştır. Teknolojik gelişmelere yönelik tutumların belirlenmesi amacıyla çalışmanın evrenini beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmuştur. Konuya ilişkin yazılmış Türkçe ve İngilizce dillerinde makale ve tez olmak üzere 11 çalışma meta analize dahil edilmiştir. Araştırmada, kullanılan meta analiz yöntemi, son on beş yıl içerisinde araştırılan çalışmalardan elde edilen bulgular ışığında odaklanılmış bir sorunun cevabını eleştirel bir değerlendirmeyle sistematik şekilde yorumlanmıştır. Meta analizin sonuçlarının sistematik ve objektif bir şekilde yorumlanabilmesi için verilerin analizinde Comprehensive Meta-Analysis Software (CMA) 3.0 ve OpenMeta Analysis programları kullanılmıştır. Yapılan meta analiz sonucunda; cinsiyet değişkenine göre yapılan meta analiz çalışmasında sabit etkiler (d= 0.123) ve rastgele etkiler (d= 0.121) modeline göre küçük ve önemsiz düzeyde bir etki büyüklüğü belirlenmiştir. Bu etki büyüklüğü değerleri sonucunda, erkek öğretmenlerin teknolojiye ilişkin tutumlarının kadın öğretmenlere daha yüksek olduğu görülmüştür. Yapılan meta analiz çalışmasında yayın yanlılığının olup olmadığını anlamak amacıyla huni saçılım grafiği oluşturulmuştur. Grafikten çıkan sonuca göre; araştırmaya dahil edilen çalışmalar açısından yayın yanlılığının görülmediği anlaşılmıştır. Sonuç olarak; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin cinsiyet değişkenine göre erkek öğretmenlerin tutumlarının daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Erkek öğretmenlerin teknolojiye olan tutumlarının kadınlara göre daha olumlu olması, teknolojiye karşı daha çok ilgi göstermeleriyle ilişkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Güncel çalışmalardan elde edilen bu meta analiz çalışmasında beden eğitimi ve spor öğretmenleri ele alınmıştır. Daha sonraki çalışmalarda beden eğitimi ve spor öğretmen adayları ile yapılmış çalışmaların dahil edilmesi öğretim planlamasında etkili olabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancing technology, a need has emerged for raising individuals who question and research by moving the education system out of its memorization-based routine. Particularly in the field of physical education and sports, where cognitive, affective and psychomotor characteristics are inseparable parts of one another, the use of technology in teaching activities is of great importance. The aim of the present study was to determine how teaching methods and techniques used in physical education classes are designed in relation to the evolving technology and how physical education teachers' attitudes to use technology in their lessons are affected in this process. The present study used the meta-analysis method, drawing on previous studies. The population of the study consisted of physical education and sports teachers with the aim of determining their attitudes towards technological advances. A total of 11 studies comprising articles and theses carried out on the topic in both Turkish and English languages were included in the analysis. With the meta-analysis method used in the study, the answer to a focused question was interpreted systematically in a critical manner in the light of the findings obtained in the last fifteen years studies. For a systematic and objective interpretation of the results of the meta-analysis, Comprehensive Meta-Analysis Software (CMA) 3.0 and OpenMeta Analysis programs were used in data analysis. As a result of the meta-analysis, which was conducted according to the gender variable, a small and insignificant effect size was found according to the fixed effects (d= 0.123) and random effects (d= 0.121) model. These effect size values showed that male teachers had higher attitudes towards technology compared to female teachers. Scatter plot diagram was generated to investigate publication bias in the meta-analysis. According to the results of the scatter plot diagram, it was seen that no publication bias existed in the studies included in the research. In conclusion, it was understood that physical education teachers' attitudes were higher in favour of male teachers. The fact that male teachers' attitudes towards technology are higher compared to female teachers can be associated with male teachers' greater interest in technology. In the present meta-analysis study, which was conducted based on recent studies, physical education and sports teachers were considered. It is recommended that studies conducted with physical education and sports teacher candidates be included in future studies to be effective in instructional planning.