Birinci mertebeden gecikmeli diferensiyel denklemlerin çözümlerinin salınım davranışı incelemesi
Investigation of oscillation behaviour of solutions of first order delay differential equations
- Tez No: 815235
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında beş bölüm yer almaktadır. İlk kısımda gecikmeli diferensiyel denklemlerle ilgili literatür taramasına ayrılmıştır. İkinci bölümde gecikmeli diferensiyel denklemleri içeren tanım ve teoremler yer almaktadır. Üçüncü bölümde aşağıdaki gibi ifade edilen sabit katsayılı-sabit gecikmeli ve değişken katsayılı-sabit gecikmeli diferensiyel denklemlerin çözümlerine ait salınımlılık kriterlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde bulgular ve tartışma, son bölümde ise sonuç kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
There are five chapters in this thesis. The first part is devoted to a literature review on delay differential equations. In the second part, there are definitions and theorems including delay differential equations. In the third chapter, the oscillation criteria for the solutions of constant coefficient-constant delay and variable coefficient-variable delay differential equations, which are expressed as follows, are given. There are findings and discussion section in the forth part and conclusion part in the last part.