İş güvencesizliği ve zorunlu vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide işten ayrılma niyetinin aracı rolü: Havacılık sektöründe bir araştırma
The mediating role of turnover intention in the relationship between job insecurity and compulsory citizenship behaviour: A research in aviation industry
  1. Tez No: 815244
  2. Yazar: TUBA BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAİMİ KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Örgütlerin performansı, verimliliği, rekabet avantajı elde etmeleri ve bunu sürdürülebilir kılmaları çalışanlarının rol tanımları dışında gönüllü olarak gerçekleştirdiği davranışlarla yakından ilişkilidir. Çalışanların kendisinden beklenilen bu ekstra rol davranışlarını çeşitli baskılar altında ve yapmak zorunda hissettikleri için göstermeleri ise zorunlu vatandaşlık davranışı olarak tanımlanmaktadır. Literatürde henüz yeni bir kavram olan ve örgütlerin genellikle olumsuz çıktıları ile ilişkilendirilen zorunlu vatandaşlık davranışının nedenleri ve sonuçları hakkında alanyazında yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı havacılık sektöründe görev yapan çalışanların iş güvencesizliği algıları ile zorunlu vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkide işten ayrılma niyetlerinin aracı rolünü incelemektir. Araştırma örneklemini belirlemede kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış, 213 katılımcıdan veriler anket yöntemi ile online olarak toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda iş güvencesizliğinin zorunlu vatandaşlık davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu ve bu etkiye işten ayrılma niyetinin aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance, productivity, competitive advantage and sustainability of organizations are closely related to the behaviours that employees perform voluntarily outside their role definitions. When employees perform these expected extra role behaviours under various pressures and they feel obliged to do, it is defined as compulsory citizenship behaviour. There are not enough studies in the literature on the causes and consequences of compulsory citizenship behaviour, which is a new concept in the literature and is generally associated with negative outcomes of organisations. The purpose of this study is to examine the mediating role of turnover intentions in the relationship between job insecurity perceptions and their compulsory citizenship behaviours of employees working in the aviation sector. Convenience sampling method was used to determine the research sample and data were collected online by survey method from 213 participants. The research data were analysed with SPSS and AMOS programs. As a result of the analyses, it was determined that job insecurity has a positive and significant effect on compulsory citizenship behaviour and this effect is mediated by turnover intentions.