Aşılı ve aşısız COVID-19 hastalarının immünolojikparametreler açısından kıyaslanması
Comparison of vaccinated and unvaccinatedCOVID-19 patients in terms of immunologicalparameters
- Tez No: 815245
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ AKKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada mRNA aşısı olmuş ve olmamış PCR pozitif COVID-19 hastalarından alınan periferal kandan immünfenotipleme analizi ve periferal kandan elde edilen mononükleer hücrelerin immünolojik etkinliğinin in vitro ortamda araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesine başvuran 29 PCR pozitif COVID-19 hastası (16 aşısız ve 13 aşılı) çalışmaya dahil edilmiştir. COVID-19 hastalarından EDTA'lı tüpler ile alınan periferik kandan immünfenotipleme analizi için; CD3 ,CD4, CD8, CD45RA, CD45RO, CD16+56, CD3+CD16+56 ve CD19 yüzey markerları akım sitometri cihazı ile analiz edilmiştir (n=29).COVID-19 hastalarından heparinli tüpler ile alınan periferik kandan mononükleer hücre izolasyonu gerçekleştirilmiştir.Mononükleer hücreler uyarılmadan, CD-mix ve peptivatör ile uyarılarak kültür edilmiştir. Kültür edilen mononükleer hücrelerden proliferasyon ve regülatör T hücre analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the immunophenotyping analysis of peripheral blood obtained from PCR-positive COVID-19 patients with and without mRNA vaccination and to investigate the immunologic activity of mononuclear cells obtained from peripheral blood in vitro. Materials and methods: A total of 29 PCR positive COVID-19 patients (16 unvaccinated and 13 vaccinated) admitted to Marmara University Pendik Training and Research Hospital were included in the study. For immunophenotyping analysis, CD3, CD4, CD8, CD45RA, CD45RO, CD16+56, CD3+CD16+56 and CD19 surface markers were analyzed by flow cytometry in peripheral blood collected from COVID-19 patients with EDTA tubes (n=29). Mononuclear cells were isolated from peripheral blood obtained from COVID-19 patients with heparinized tubes. Mononuclear cells were cultured without stimulation or stimulated with CD-mix and peptivator. Proliferation and regulatory T cell analysis were performed from cultured mononuclear cells.