Kronik ilaç tedavisi alan hastalarda tedavi uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of medication adherence in Turkish patients with chronic diseases
  1. Tez No: 815272
  2. Yazar: NORA SAMUELYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kronik ilaç tedavisi alan hastalardaki tedavi uyum oranları ve uyumsuzlukla ilişkili kasıtsız ve kasıtlı engellerini incelenmesi ve tedavi uyumsuzluğuyla ilişkili uygulama (kasıtsız) engellerinin belirlenmesi için geliştirilmiş ölçeğin Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel bu çalışma İstanbul'daki özel bir hastanenin dahiliye polikliniğinde Ağustos 2022 ile Mart 2023 gerçekleştirilmiştir Tedavi uyumu İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği ile hesaplanmıştır. Kasıtlı engeller İlaçlar Hakkındaki İnançlar Ölçeği kullanılarak; kasıtsız engeller Uyuma İlişkin İlaç Uygulama Engelleri Anketi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 380 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların %43,9'u erkek ve %22,6'sinde polifarmasi olduğu tespit edilmiştir. 274 (%72,1) hastanın tedaviye uyum göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the medication adherence rate and unintentional and intentional barriers related to nonadherent to medications among patients with chronic diseases and assess the psychometric properties of the Turkish version of the scale, which was developed to determine the (unintentional) barriers to practice related to nonadherent to medications. Materials and Methods: This observational study was carried out in the internal medicine outpatient clinic of a private hospital in Istanbul from August 2022 to March 2023. Medication adherence evaluated with Medication Adherence Report Scale. Intentional barriers assessed with Beliefs about Medicines Questionnaire. Medication Practical barriers to Adherence Questionnaire was used for unintentional barriers. Results: The study included 380 patients. 43,9% of participants were male and 22,6% had polypharmacy. Two hundred seventy-two (72.1%) was nonadherent to medications.