Pamukta (G. hirsutum L.) bitki-su ilişkisinin saptamasında uydu görüntülerinin kullanma olanaklarının araştırılması
Investigation the possibilities of using satellite imagery in determining the plant-water relationship in cotton (G. hirsutum L.)
- Tez No: 815277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ EKİNCİ, DR. MEHMET CENGİZ ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, pamuk bitkisi üretim alanlarında, sensör ve ölçüm cihazlarıyla elde edilen özelliklerin incelenen uydu görüntüleri ile aralarındaki ilişkileri ve uydu görüntülerinin bu gözlem değerlerini tahmin etmede kullanılabilirliğini belirlemek, uydu görüntülerini değerlendirmek, gözlem değerlerini tahmin etmede uydu, band ve indeksler açısından tavsiyede bulunmak, uzaktan algılama sistemlerinin getirdiği avantajlar ve tarım arazilerinde kullanılabilme olanaklarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışma Mardin İli Artuklu ve Kızıltepe İlçelerine bağlı 8 farklı köyde yetiştirilen 27 farklı pamuk üretim alanında yürütülmüştür. 8 farklı parametre (Toprak Nemi (TN), Toprak Sıcaklığı (TS), Ortam Nemi (ON), Ortam Sıcaklığı (OS), Normalize Edilmiş Fark Bitki İndisi (NDVI), Yaprak Alan İndisi (LAI), Bitki Oransal Su İçeriği (BOSI) ve Bitki Kanopi Sıcaklığı (BKS)) ile 4 farklı uydu (Sentinel-1, Sentinel-2, Landsat-8 ve PlanetScope) görüntülerinden elde edilen band/indeksler incelenmiştir. Alınan gözlem değerleri uydu band ve indeksleriyle korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutulmuş, yüksek regresyon değerleri elde edilen band ve indeksler için regresyon ve ters regresyon denklemleri oluşturulmuş ve ilgili özellik, uydu, band ve indeksler için tavsiyelerde bulunulmuştur. Sonuç olarak araştırılan özellikleri tahmin etmede uydu verileri ve türetilen band ve indekslerin güvenilirlikle kullanılabileceği saptanmıştır. Ayrıca bu sonuçlara dayanarak; uydu verilerinin kullanıcılar için karar destek sistemlerinde çok önemli bir veri kaynağı olduğu, tarla içinde gözle görülmesi zor ya da oldukça işgücü, zaman ve enerji isteyen gözlemlerin uydu verileri aracılığı ile elde edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationships between the characteristics obtained by sensors and measurement devices in cotton plant production areas and the satellite images examined, and the usability of satellite images in estimating these observation values and to evaluate the satellite images. It was made in order to give advice in terms of satellites, bands and indexes in estimating the observation values, to investigate the advantages of remote sensing systems and the possibilities of using them in agricultural lands. The study was carried out in 27 different cotton production areas grown in 8 different villages of the Artuklu and Kızıltepe Districts of Mardin Province. Band/indices obtained from 4 different satellite (Sentinel-1, Sentinel-2, Landsat-8 and PlanetScope) images with 8 different parameters (Soil Moisture (TN), Soil Temperature (TS), Ambient Humidity (ON), Ambient Temperature (OS), Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), Leaf Area Index (LAI), Plant Proportional Water Content (BOSI), and Plant Canopy Temperature (BKS)) were examined. Obtained observation values were subjected to correlation and regression analyzes with satellite bands and indexes, regression and reverse regression equations were created for bands and indexes with high regression values, and recommendations were made for related features, satellites, bands and indexes. As a result, it has been determined that satellite data and derived bands and indexes can be used with confidence to predict the investigated features. In addition, based on these results; It has been concluded that satellite data is a very important data source for users in decision support systems, and observations that are difficult to see in the field or that require a lot of labor, time and energy can be obtained through satellite data.