Potasyum, hümik asit ve yaprak gübresi uygulamalarının pamukta (gossypium hirsutum L.) verim ve lif kalite özelliklerine etkisi
The effect of potassium, humic acid and foliar fertilizer applications on yield and fiber quality traits of cotton (gossypium hirsutum L.)
  1. Tez No: 953874
  2. Yazar: HAKAN ÜNAL AĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, 2020 ve 2021 yıllarında potasyum, hümik asit ve yaprak gübresi uygulamalarının pamukta (Gossypium hirsutum L.) verim ve lif kalite özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla Şanlıurfa İli, Harran İlçesi, Kılıçlı mahallesinde yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve denemede materyal olarak Fiona pamuk çeşidi, potasyum, hümik asit, mikro besin elementi ve özel karışımlı yaprak gübresi solüsyonu kullanılmıştır. Denemede ana parselleri potasyum, alt parselleri ise yaprak uygulamaları oluşturmuştur. Çalışma sonucunda; Kütlü pamuk verimi 450.62-630.72 kg da-1, bitki boyu 82.80 - 98.97 cm, odun dalı sayısı 0.92-1.55 adet bitki-1, meyve dalı sayısı 10.35-13.25 adet bitki-1, koza sayısı 9.12-11.47 adet bitki-1, koza ağırlığı 5.85-6.99 g, koza kütlü pamuk ağırlığı 4.87-5.87 g, çırçır randımanı %43.05-44.17, 100 tohum ağırlığı 9.13-9.95 g, lif indeksi 7.16-7.66 g, lif uzunluğu 31.16-32.92 mm, lif inceliği 4.71-4.90 micronaire, lif kopma dayanıklılığı 31.21-34.85 g tex-1, kısa lif oranı (SFI) %4.89-6.33, lif kopma uzaması %6.45-7.08, üniformite indeksi %84.49-87.29, lif parlaklığı (Rd) %75.53-78.30 ve sarılık değeri (+b) 6.95-7.42 arasında değişim göstermiştir. Potasyum×yaprak uygulamaları interaksiyonu istatistiksel olarak kütlü pamuk verimi, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, koza sayısı ve sarılık değeri üzerinde önemli seviyelerde etkide bulunurken; koza ağırlığı, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif indeksi, lif uzunluğu, lif inceliği, lif kopma dayanıklılığı, kısa lif oranı, lif kopma uzaması, üniformite indeksi ve lif parlıklığı üzerinde etkide bulunmadığı tespit edilmiştir. En yüksek kütlü pamuk verimi, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, koza sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı ve lif kopma dayanıklılığı değerleri sırasıyla K21×U3, K7×U3, K21×U3, K14×U2, K7×U2, K21×U3, K21×U3, K14×U3 ve K14×U3 uygulama interaksiyonlarından alınmıştır. Pamuk bitkisine 21 kg da-1 potasyum sülfat (K₂SO₄)'ın tek seferde ekimle beraber toprağa uygulanması ve yaprak uygulamalarında ise, her uygulamada olmak üzere 100 lt suya 0.5 kg üre + 0.5 kg potasyum sülfat + 0.1 kg çinko sülfat + 0.1 kg micro active combinin taraklanma başlangıcında + çiçeklenme başlangıcında + çiçeklenme doruğu dönemlerinde özel solüsyon uygulamasının önerilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of potassium, humic acid, and foliar fertilizer applications on yield and fiber quality characteristics of cotton (Gossypium hirsutum L.). The experiments were conducted in the Kılıçlı neighborhood of Harran district, Şanlıurfa province, during cotton growing seasons of 2020 and 2021. The study was conducted using a randomized complete block design with split plot arrangements and three replications. The cotton variety 'Fiona', potassium, humic acid, a micronutrient mixture, and a specially formulated foliar fertilizer solution included the materials of the study. Potassium doses were kept in main plots, whereas foliar applications were randomized in sub-plots. Results indicated that seed cotton yield varied between 4506.2 - 6307.2 kg ha-1, whereas plant height differed between 82.80 and 98.97 cm. Similarly, number of monopodial branches were in the range of 0.92-1.55 plant-1, while number of sympodial branches varied between 10.35 and 13.25 plant,-1.Likewise, number of bolls ranged from 9.12 to 11.47 plant-1, whereas boll weight differed between5.85 and 6.99 g. In the same way, boll seed cotton weight ranged between 4.87 and 5.87 g, while ginning turnout differed between 43.05 and 44.17%. Likely, 100 seed weight varied from 9.13 to 9.95 g, while fiber index differed between 7.16 and 7.66 g. Similarly, fiber length was in the range of 31.16-32.92 mm, whereas fiber fineness ranged between 4.71 and 4.90 micronaire. Fiber elongation differed between 31.21 and 34.85 g tex-1, whereas short fiber ratio (SFI) ranged from 4.89 to 6.33%. Fiber elongation was in the range of 6.45-7.08%, whereas uniformity index varied between 84.49 and 87.29%. Fiber brightness (Rd) ranged from 75.53 to 78.30% and the yellowness value (+b) was in the range of 6.95-7.42. While potassium × foliar applications interaction exerted statistically significant effects on the seed cotton yield, plant height, number of monopodial and sympodial branches, number of bolls and yellowness rate, non-significant effects were recorded on boll weight, boll seed cotton weight, ginning turnout, 100 seed weight, fiber index, fiber length, fiber fineness, fiber elongation, short fiber index, fiber elongation, uniformity index and fiber brightness. The highest seed cotton yield, plant height, number of monopodial and sympodial branches, number of bolls, boll weight, boll seed cotton weight, ginning turnout and fiber strength values were recorded from K21×U3, K7×U3, K21×U3, K14×U2, K7×U2, K21×U3, K21×U3, K14×U3 and K14×U3 interactions, respectively. It is concluded that applying 21 kg da⁻¹ of potassium sulfate (K₂SO₄) to the soil at planting in a single dose, and foliar applications of specially formulated solution consisting of 0.5 kg urea + 0.5 kg potassium sulfate + 0.1 kg zinc sulfate + 0.1 kg Micro Active Combi per 100 liters of water can be recommended during the square initiation, flowering initiation, and peak flowering growth stages.