Hidroksietil nişasta içeren katyonik hidrojellerin hazırlanması ve biyomedikal uygulama alanlarının araştırılması
Preparation of cationic hydrogels containing hydroxyethyl starch and investigation of biomedical application areas
  1. Tez No: 815279
  2. Yazar: MERVE ILKINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, yapısında hem katyonik hem de anyonik gruplar içeren amfoterik özellikli Hidroksietil nişasta/poli((2-(Akriloiloksi)etil)trimetilamonyum klorür-co- İtakonik asit) hidrojelleri redox polimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. Sentezlenen hidrojeller altın nanopartikülleri ile modifiye edilerek nanokompozit hidrojeller elde edildi. Biyomedikal uygulamalar için hazırlanmış nanokompozit HES/p(AETAC-co-IA)@Au hidrojellerinin karakterizasyonları simüle biyolojik ortamlarda şişme testleri, SEM, TEM, FT-IR, TGA ve XRD teknikleri ile gerçekleştirildi. İlaç taşıyıcı kargo materyal olarak dizayn edilen hidrojellere sodyum diklofenak (NaDcF) ve ibuprofen ilaçları yüklendi ve salım özellikleri incelendi. Her iki ilacın da salım mekanizmaları ve salım kinetik modelleri araştırıldı. NaDcF ilacı için belirlenen salım kinetiği Higuchi modeli ile uyumlu iken ibuprofen için belirlenen salım kinetiği First Order modelidir. Bunun yanında hidrojellerin antibakteriyel ve antifungal özellikleri test edildi. HES/p(AETAC-co-IA)@Au hidrojelinin gram pozitif Staphylococcus Aureus, gram negatif Pseudomonas Aeruginosa ve bir mantar türü olan Candida Albicans üzerinde etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, hydrogels which are Hydroxyethyl starch/p([2-(acryloyloxy)ethyl]trimethylammonium chloride-co-Itaconic Acid (HES/p(AETAC-co-IA) that contains cationic and anionic groups, have been synthesized with using redox polymerization method. Synthesized hydrogels have been modified with their gold nanoparticles then nanocomposite hydrogels were made. Nanocomposite (HES/p(AETAC-co-IA)@Au hydrogels which have already been prepared for biological applications of characterization have been made in simulated biological fluids using swelling tests, SEM, TEM, FT-IR, TGA ve XRD techniques. Hydrogels, sodium diclofenac and ibuprofen drugs that have been designed as drug carrier cargo materials were uploaded and their release properties were examined. For both of the drugs, their release mechanisms and release kinetic models were investigated. The release kinetic determined for NaDcF drug is coherent with the Higuchi model on the other hand the release kinetic determined for Iboprofen is the First Order model. At that time, the antibacterial and antifungal properties of the hydrogels were tested. It has been determined that HES/p(AETAC-co-IA)@Au hydrogels affect gram-positive Staphylococcus Aureus, gram-negative Pseudomonas Aeruginosa, and Candida Albicans which is a species of fungus.