Başhekimlik Karar Destek Sisteminin Dashboard arayüzü ile oluşturulmasına yönelik bir model önerisi
A model proposal the Decision Support System with Dashboard interface for the chief physician
  1. Tez No: 815296
  2. Yazar: ÖZGE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARAL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada gelişen bilgi teknolojileri ışığında geliştirilen Karar Destek Sistemlerinin Başhekimlikteki kullanımı araştırılmıştır. Karar Destek Sistemleri kullanıcılarına yönetim, planlama ve hizmet gibi alanlarda hız sağlayan bir sistemdir. Ayrıca problemleri önceden belirleyerek, kullanıcılara problemleri tanımlama ve çözme konusunda yardımcı olmaktadır. Sağlık işletmelerinde kullanılan Kara Destek Sistemleri, poliklinik verileri, yatan hasta verileri, ameliyathane verileri vb. gibi göstergeler, oluşturulacak olan Dashboard ara yüzü ile kullanıcılara sunulmuştur. Verileri daha etkin ve etkili kullanmayı hedefleyen ara yüz, kullanıcısı ile iş birliği içinde ve sürekli gelişimi hedefleyen bir formatta en verimli hali olacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, the use of Decision Support Systems developed in the light of developing information tecnologies in Chef Physician was investigated. Decision Support System is a system that provides users with speed in areas such as management, planing and service. İt also helps users identify and solve problems by identifying problems in advance. Land Support System used in health facilities, outpatient data, inpatient data, operating room data, etc. İndicators such as these are presented to the users with the Dashboard interface to be created. The interface, which aims to use the data more active and efectively, has been designed to be the mast efficient in a format that aims continuous development in cooperation with the user.