Exploring the effect of mobile-assisted task-based language learning on vocabulary achievement and student attitude
Mobil destekli göreve dayalı dil öğretiminin kelime başarısı ve öğrenci tutumu üzerindeki etkisi
- Tez No: 815347
- Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi Yabancı Dil olarak öğrenen (EFL) öğrencilerin İçerik ve Dil Bazlı Öğrenme (CLIL) Fen derslerinde, kelime başarısı ve öğrenci tutumu üzerinde mobil destekli görev tabanlı dil öğrenim etkisini araştırmaktadır. Araştırmacı bu amaçla yarı deneysel bir araştırma deseni kullanmıştır. 2022-2023 akademik yılının ilk döneminde, İstanbul'daki özel bir okulda 34 dördüncü sınıf öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Deney grubu, altı haftalık bir süre boyunca bir sayfalık çalışma sayfasına ek olarak altı farklı mobil destekli görev tabanlı etkinlik yaptı. kontrol grubu ise sadece bir sayfalık çalışma sayfası yaptı. Veri toplamak için kelime başarısı testi ve öğrenci tutum anketi kullanıldı. SPSS 27.0 istatistiksel paket programı kullanılarak t-testleri ve betimsel analiz yapılmıştır. Deneysel ve kontrol grupları arasında kelime başarı açısından önemli bir fark vardı. Ayrıca, öğrencilerin tutumları üzerinde olumlu bir etkisi oldu ve hedef dili öğrenmeye olan ilgilerini artırdı. Bulgulara dayanarak, mobil destekli görev tabanlı etkinliklerin, CLIL Fen Dersinde yer alan İlköğretim EFL öğrencileri arasında hem kelime başarısı ve öğrenci tutumu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effect of mobile-assisted task-based language learning on vocabulary achievement and student attitude among English as a Foreign Language (EFL) students in Content and Language Integrated Learning (CLIL) Science Lessons. For this purpose, the researcher employed a quasi-experimental research design. During the first semester of the 2022-2023 academic year, 34 fourth graders from a private school in Istanbul participated in the study. The experimental group received six different mobile-assisted task-based activities and a one-page worksheet as homework over six weeks, while the control group completed only the one-page worksheet. Vocabulary achievement tests and a student attitude questionnaire were used to collect data for the quantitative study. Paired sample t-tests and descriptive analyses were conducted using the SPSS 27.0 statistical package program. There was a significant difference in vocabulary achievement between the experimental and control groups. In addition, it had a positive effect on student attitudes and sparked their interest in learning the target language. Based on the findings, it can be concluded that mobile-assisted task-based activities have a positive effect on both vocabulary achievement and student attitude among primary EFL students participating in CLIL Science Lessons.