The effect of flipped classroom practice on elementary students' reading comprehension level
Tersyüz sınıf modelinin temel seviye öğrencilerinin okuma becerisi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 815345
  2. Yazar: BETÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada araştırmacı ters yüz edilmiş öğrenmenin Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Bölümü'ndeki yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin okuma becerisi üzerindeki etkisini anlamaya çalışmaktadır. Araştırmada yarı deneysel karma yöntem deseni kullanılmış ve nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Ters yüz edilmiş öğrenmenin öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri üzerinde bir etkisi olup olmadığını görmek için nicel veriler toplanmıştır. Nicel veriler için hem deney hem de kontrol grubu öğrencilerine ön test ve son test uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS programında Shapiro Wilk Normality testi, Mann Whitney U testi, Paired Sample t-test ve Independent Samples t-test kullanılmıştır. Nitel veriler için, uygulama sürecinin sonunda deney grubu öğrenci yansıtma kağıtları ve deney grubu öğrencileriyle yarı yapılandırılmış bireysel görüşme uygulanmıştır. Çalışmaya katılan iki sınıf vardır. Sınıflar, Yeterlilik Testi okuma puanlarına göre seçilmiştir. Deney grubunda on iki hafta boyunca okuma dersleri için ters yüz öğrenme modeli uygulanmıştır. Bu süre zarfında ayrıca üç haftada bir okul başarı testleri olmuştur. Kontrol grubu, geleneksel sınıflarında olduğu gibi okuma derslerini uygulamışlardır. Deney grubu öğrencilerinden okuma metinlerini sınıf dışında çevrimiçi platform üzerinden tamamlamaları beklenmektedir. Ardından, ders saatinde, bir sınıf içi tartışması veya okuma metniyle ilgili herhangi bir üretken aktiveye katılmaları beklenmiştir. Nicel sonuçlar, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Ancak deney grubu öğrencilerinin çalışma süreci sonunda kendi grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme sağladıkları görülmüştür. Nitel sonuçlara bakıldığında, çalışma süreci sonunda tüm öğrencilerin ters yüz öğrenme modeline yönelik olumlu tutumlara sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher tries to understand the effect of flipped reading classroom on Turkish EFL learners in the Foreign Languages Department of a foundation university in Turkey. A quasi-experimental mixed method design is utilized, and quantitative and qualitative data were collected. The quantitative data were collected to see whether flipped learning has an effect on students' reading comprehension skills. The qualitative data were collected to see the students' perceptions towards flipped learning. For quantitative data, pre-test and post-test was administered to students in both the experimental and control group. To analyze the quantitative data, Shapiro Wilk Normality test, Mann Whitney U test, Paired Sample t-test, Independent Samples t-test in SPSS were used. For qualitative data, experimental group student reflection papers and semi structured individual interview with a focus group with the experimental group's students are administered at the end of the treatment process. There were two classes who participated in the study. The classes were chosen based on their Proficiency Test reading scores. Flipped learning for reading classes is utilized for twelve weeks in the experimental group. During this time, they have also school achievement tests every three weeks. The control group has the reading lessons as usual through traditional classroom. In other words, the students completed the whole pre, while and post reading parts during the class time. The experimental group students were supposed to complete the activities about reading texts outside the classroom through the online platform. Then, in the class time, they were expected to participate in a discussion, or any other productive task related to the reading text. The quantitative results show that there is no statistically significant difference between the scores of students in both the experimental and control group. However, when the scores of the students in the experimental group are analyzed, it is seen that they made a significant improvement during the treatment process. As for the qualitative results, it is found that all the students have positive attitudes toward flipped learning at the end of the treatment process.