نشر الفواحش والتباهي بها الأسباب والمظاهر وطرق الوقاية والعلاج من منظور القرآن الكريم دراسة موضوعية
Modern çağda çirkin işleri yaymak ve bununla övünmek; nedenleri, biçimleri ve Kur'an perspektifiyle bunlardan korunup arinmanin yollari - objektif bir araştirma
  1. Tez No: 815352
  2. Yazar: MUSTAFA HASHİM KAMİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Kuran-ı Kerim perspektifinden toplumda cinsel ahlaksızlık ve onunla övünmenin etkisini inceleyen nesnel bir çalışmaya dayanmaktadır. Bu olumsuz olguyu yayılmasına neden olan sebepleri ve yönleri analiz etmeyi ve korunma ve tedavi yöntemlerini önermeyi amaçlamaktadır. Araştırma bağlamında, ahlaki değerleri ve toplumu olumsuz etkileyen etkilerini anlama önemine vurgu yapılmıştır. Bu olgunun üstesinden gelmek için pratik öneriler sunulmuş, ailelerin İslam ahlakını çocuklarına aşılamalarının ve ahlaki tehlikelere karşı bilincin artırılmasının önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, medyanın cinsel ahlaksız içeriklerin yayılmasındaki rolüne odaklanılmış ve bunların denetim altına alınmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Araştırma, bu içerikleri yayınlayanları düzenleyen yasalar ve politikaların benimsenmesi ve ihlal edenlere ceza verilmesi çağrısında bulunmuştur. Bunun yanı sıra, bireylerin cinsel ahlaksızlığın zararlarını ve korunma ve tedavi yöntemlerini daha iyi anlamalarını sağlamak için etkili bir eğitim ve bilinçlendirme çağrısı yapılmıştır. Bilimsel araştırmanın ve bu olgunun Kuran-ı Kerim perspektifinden nasıl ele alınabileceğini daha iyi anlamaya katkıda bulunacak çalışmaların desteklenmesinin önemine işaret edilmiştir. Kısacası, bu araştırma, toplumda cinsel ahlaksızlığın ve onunla övünmenin yayılmasının bir sorununu ele almakta ve bununla mücadele etmek için pratik öneriler sunmaktadır ve İslam ahlakının önemini vurgulayarak sağlıklı ve dengeyi koruyan bir toplumun oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on an objective examination of the impact of disseminating obscenities and boasting about them in society from the perspective of the Quran. The research aims to analyze the reasons and aspects related to the spread of this negative phenomenon and to propose prevention and treatment methods. In the context of the research, emphasis is placed on the importance of raising awareness about the concept of obscenities and their negative influence on individuals and society. Practical recommendations are provided to address this issue, including enhancing the role of families in instilling Islamic values in their children and increasing awareness of potential moral hazards. Furthermore, the role of the media in disseminating obscene content and the necessity of tightening control over it are highlighted. The research calls for governmental authorities to adopt laws and policies that regulate the dissemination of such content and enforce penalties for violators. Additionally, the research advocates for the provision of effective education and awareness programs to help individuals better understand the harms of obscenities and proper prevention and treatment methods. The importance of supporting scientific research and studies that contribute to a better understanding of this phenomenon and how to combat it from the perspective of the Quran is underscored. In summary, this research addresses the problem of the spread of obscenities and boasting about them in society and offers practical recommendations while emphasizing the importance of Islamic morals and values in building a healthy and balanced community.