Görsel iletişim tasarımı uygulamalarında stok görsel kullanımının etkisi
The effect of use of stock images in visual communication design applications
- Tez No: 815351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dijital ve iletişim çağı olan günümüzde, kurumlar, firmalar ya da kişiler sosyal medya platformları üzerinden ürünlerini pazarlamak veya hesaplarını aktif tutmak için; reklam, özel gün kutlama ya da bilgilendirme tasarımları gibi içerikler paylaşmaktadırlar. Video, fotoğraf, tipografi ya da illüstrasyon gibi paylaşımlardan oluşan içeriklerin bir benzerinin olmaması, yaratıcı fikirler ile hedef kitlesine ulaşması ve marka imajına değer katması amaçlanmaktadır. Fakat bu durum, stok sitelerin sağlamış olduğu hazır görsellerle değişime uğramaktadır. Örneğin, tasarımda kullanılan bir fotoğrafın aynı kadraj ile başka bir kurum tarafından da kullanılabilir olması görsel tasarımın temel sürecini etkilemekte ve tasarım yöntemlerini farklılaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tasarım eğitimi alan öğrencilerin ve sektörde çalışan tasarımcıların stok görselleri kullanırken etik ilkelere bağlı kalmalarının önemini vurgulayarak, stok görsellerin tasarım ve tasarımcı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda görsel tasarımlarda esinlenme, intihal ve özgünlük kavramları üzerinden tasarımcıların sahip olduğu kültürel ve sosyal sorumlulukları hatırlatılarak, örnek çalışmalar ile karşılaştırmalı ilişkisel tarama yöntemiyle açıklanmıştır. Ayrıca 410 katılımcıya, stok görselleri ne sıklıkla kullandığı, stok görsel kullanımının olumlu olumsuz yönleri ve tasarım ile yaratıcılık üzerindeki etkilerini ölçmek amaçlı sorular ile anket araştırması yapılmıştır. Ankette, nicel araştırma yöntemlerinden“tanımlayıcı ve bağıntısal”araştırma modelinden faydalanılmış ve çalışmanın verilerini analiz etmek için SPSS yazılımında Frekans, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Anketin güven, geçerlilik analizi için Cronbache's alpha değeri“,824”olarak tespit edilmiştir. Bu bağlamda güven aralığını gösteren tabloya göre araştırmada anlamlı sonuçlar elde edilmiş ve yeterli güven aralığı sağlanmıştır. Sonuç olarak, görsel iletişim tasarımı uygulamalarında stok görsel kullanımının etkisine yönelik yapılan çalışmada, stok görsellerin etik değerler çerçevesinde kullanılmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Bu bağlamda çalışmanın bir benzerinin olmaması nedeniyle görsel iletişim tasarımı alanlarında literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's digital and communication age, institutions, businesses, or individuals market their products or keep their profiles on social media activities; they share content such as advertisements, special day celebrations, or informational designs. It is anticipated that the range, which may include films, images, typography, or illustrations, will be distinctive, will reach the intended demographic with new ideas, and will add value to the brand image. This isn't the case with the stock images provided by stock sites. The fact that a photograph used in the design can be utilized by another institution with the same frame, for example, affects the basic visual design process and distinguishes methods of design. This research intends to investigate the effects of stock images on design and designers by emphasizing the need for design education students and designers working in the business to adhere to ethical rules when using stock photographs. The concepts of inspiration, plagiarism, and originality in visual design products are utilized in this context to remind designers of their cultural and societal responsibility, and they are taught through case studies and the comparative relational scanning technique. Furthermore, for 410 participants, this survey includes questions to evaluate how frequently stock pictures are used, their positive and negative aspects, and their influence on design and creativity. The“descriptive and correlational”research model, one of the quantitative research methodologies, was utilized in the survey, and the Frequency, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis tests in SPSS software were used to evaluate the study's data. Cronbach's alpha was discovered to be“,824”for the questionnaire's reliability and validity analysis. According to the confidence interval table, significant results were found in the study, and an adequate confidence interval was reported. As a result of this study on the influence of using stock images in visual communication design applications, suggestions have been offered regarding the use of stock images within the context of ethical principles. Because no comparable study exists, it is expected that this research will contribute to the literature on the field of visual communication design.