Halluks valgus tedavisinde lindgren-turan osteotomisi sonuçları
Results of lindgren-turan osteotomy in hallux valgus treatment
- Tez No: 815354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEVDET AVKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamıza, Sağlık Bakanlığı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, halluks valgus tanısı ile 2007 ile 2011 yılları arasında opere edilen ve Lindgren-Turan osteotomisi uygulanan 30 hastanın 43 ayağı dahil edilmiş ve retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 30 hastanın ortalama yaşı 44,4 olup en genci 17 en yaşlısı ise 72 yaşındaydı. Hastaların 26'sı (%86,6) kadın, 4'ü (%13,4) erkektir. Ortalama takip süresi 13,2 aydır. Ameliyat edilen 43 ayağın 20'si sağ, 23 ü sol ayaktır. Hastaların 13 tanesi her iki ayağından ameliyat edilmiştir. Hastalarda preoperatif, erken postoperatif ve geç postoperatif halluks valgus açısı, intermetarsal açı, distal metatarsal artiküler açı, metatars uzunluğu, eklem subluksasyonu, eklemde artroz olup olmadığı değerlendirilmiştir. Klinik olarak değerlendirmede ise AOFAS Halluks metatarsofalangeal-interfalangeal skalası ve visuel analog skala (VAS) kullanılmıştır. Lindgren-Turan osteotomisinde kullanılan farklı vida tipleri de çalışmamızda klinik sonuçlarına göre AOFAS ve VAS skorları kullanılarak değerlendirilmiştir. Preoperatif, erken postoperatif ve geç postoperatif dönem halluks valgus açıları, intermetatarsal açılar, distal metatarsal eklem açıları karşılaştırılmıştır. Erken ve geç postoperatif dönemlerde istatistiksel olarak bu açılarda anlamlı derecede azalma olduğu görülmüştür. Hastaların postoperatif dönemde metatarslarında kısalma görülmüş, iki hastada tranfer metatarsalji izlenmiştir. Hastaların AOFAS ve VAS skorlarında postoperatif dönemde preoperatif döneme göre istatistiksel olarak anlamlı oranda iyileşme izlenmiştir. Preoperatif ve postoperatif MTF artroz grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmemiştir. Fiksasyonda kullanılan gömülebilen vidalar ile 2,7 mm paslanmaz çelik kortikal vidalar postoperatif dönemde AOFAS ve VAS skorlarına göre klinik olarak karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilememiştir. Sonuç olarak Lingren-Turan operasyonunun halluks valgusun cerrahi tedavisinde, epifizi kapanmış adolesan ve erişkinlerde, fonksiyonel, radyolojik ve klinik değerlendirmeler sonucunda başarılı bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, we retrospectively evaluated 43 feet of 30 patients with hallux valgus which were treated by Lindgren-Turan osteotomy between 2007 and 2011 in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital, department of orthopaedics and traumatology. The youngest patient was 17 and the oldest was 72, mean age was 44,4. 26 (%88,6) patients were female and 4 (%13,4) were male. The average follow up time was 13,2 months. 20 of 43 feet were right and 23 were left. 13 patients were operated on both feet. Hallux valgus angle, intermetatarsal angle, distal metatarsal articular angle, the length of the first metatarsal, articular subluxation and arthrosis of first metatarsophalangeal joint were evaluated in preoperative, early postoperative and late postoperative periods. AOFAS Hallux metatarsophalangeal-interphalangeal scala and visuel analog scala were used to evaluate the patients clinically. Different screw types which are used in the fixation of metatarsal after Lindgren-Turan osteotomy are evaluated clinically by VAS and AOFAS scores. Preoperative, early postoperative and late postoperative hallux valgus angles, intermetatarsal angles and distal metatarsal articular angles are compared. There was statistically significiant decrease at this parameters postoperatively. There was metatarsal shortening at the patients postoperatively and transfer metatarsalgy at two patients. There was statistically significiant improvement at postoperative AOFAS and VAS scores. There was no statistically significiant changes between preoperative and postoperative metatarsophalangeal arthrosis groups. There was no statistically significiant difference between postoperative AOFAS and VAS scores of patients which we used 2,7 mm cortical screws and headless embedded screws for fixation. As a result, after functional, radiological and clinical evaluations, we considered that Lindgren-Turan operation is a succesful surgical procedure in the treatment of hallux valgus disease in adolescents with closed epiphysis and in adults.