The role of scholarships in public diplomacy activities: Examples of Fulbright and Chevening Scholarships
Burs programlarının kamu diplomasisi faaliyetlerindeki rolü: Fulbright ve Chevenİng Bursları örnekleri
- Tez No: 778167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Devletler, sahip oldukları değerleri sergileme, yabancı kamuoyu nezdinde olumlu imaj oluşturma ve iç/dış politikalarına destek sağlama amacıyla kamu diplomasisi faaliyetlerinden faydalanmaktadır. Yabancı kamuoylarına mesaj iletme, etkileşimde bulunma ve diyalog kanalları kurma, kamu diplomasisi faaliyetleri kapsamına girmektedir. Bu çalışma, günümüz bilgi çağında devletlerin yumuşak güçlerini geliştirmek amacıyla kamu diplomasisi araçlarından nasıl yararlandığını ve bu kapsamda öğrenci değişim programlarının kamu diplomasisi faaliyetlerindeki rolünü araştırmaktadır. Öğrenci değişim programları ve burslar, devletlerin kamu diplomasisi alanında uzun vadeli sonuçlar elde etme amacıyla yararlandığı bir araçtır. Bursların kamu diplomasisindeki rolünün anlaşılması amacıyla bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Fulbright Bursu ve İngiltere'nin Chevening Bursu'nun belirtilen ülkelerin kamu diplomasisine katkı sağlayıp sağlamadığına odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
States rest on public diplomacy efforts to showcase their assets, create positive image in the eyes of foreign publics and gain support for their domestic or foreign policies. Public diplomacy efforts include transmitting messages to foreign publics, forging dialogue channels and engaging with people. This study examines the role of student exchange programs and scholarships in public diplomacy activities focusing on how states benefit from public diplomacy tools to strengthen their soft power in short and long term. Student exchange programs and scholarships are considered significant tools that states use to achieve long-term results in the field of public diplomacy. With an aim of understanding the role of scholarships role in public diplomacy, the research will focus on whether the Fulbright Scholarship of the United States of America and the Chevening Scholarship of the United Kingdom contribute to public diplomacy of the mentioned countries.