Marka değeri unsurlarından, marka farkındalığı: savunma sanayinde bir uygulama
Brand awareness from brand value elements: An application in the defense industry
- Tez No: 815367
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Marka kavramı pazarlama için günümüzde fazlasıyla değer gören bir yere konumlanmıştır. Marka kavramları birbirinden ayrılmaz bir bütün gibi görünse de tüm kavramlar tek tek incelendiğinde oldukça önemli bir yere sahip olan farkındalık kavramı, diğer kavramlardan ayrılarak farklı bir yerde konumlanmaktadır. Markalar da bu önemi her geçen gün sürdürülebilirlik sağlamak amacı ile geliştirmek ve güncellemek durumunda kalmaktadırlar. Markalaşma süreci, üretilen ürünler ve alıcı arasında kuvvetli bir bağ kurmak için uygulanan devamlılığı ve sürdürülebilirliği olan bir süreçtir. Bu süreci devam ettirmede logo kavramı da firmaların en önemli silahıdır. Firmanın misyonunu, vizyonunu ve sağlamak istediği başarıyı anlatacak fırsatı her zaman olmadığı için logo firmaların yazısız kurumsal kimlikleri olacaktır. Bu çalışmada marka kavramı ve marka değeri kavramlarını incelenecek ve buna ek olarak marka kimliği yaratma araçları ile birlikte bir marka için oldukça öneme sahip olan logo kavramına da önemle değinilecektir. Bu çalışmanın temel amacı, savunma sanayi sektöründeki dört büyük şirketin logo çalışmalarında marka farkındalığı unsurunun bağlantısını ortaya koymak ve kişilerce cinsiyet, meslek ve yaş gibi demografik özelliklerin kişilerin beklentilerinde farklılıklara sebep olabileceğini gözlemlemektedir. Çalışmada ek olarak, logo ve marka farkındalığı arasındaki denge ve öneme yer verilirken anket değerlendirmesi sonucu bu amaç ve hedeflere ne kadar ulaşıp başarılı veya başarısız olduklarını da gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of brand is positioned in a place that is highly valued for marketing today. Although brand concepts seem like an inseparable whole, when all concepts are examined one by one, the concept of awareness, which has a very important place, is separated from other concepts and is located in a different place. Brands have to develop and update this importance day by day in order to ensure sustainability. The branding process is a continuous and sustainable process applied to establish a strong bond between the products produced and the buyer. The concept of logo is the most important weapon of companies in maintaining this process. Since the company does not always have the opportunity to explain its mission, vision and success, the logo will be the unwritten corporate identity of the companies. In this study, the concept of brand and brand value will be examined and in addition to this, the concept of logo, which is very important for a brand, together with the means of creating brand identity will be emphasized. The main purpose of this study is to reveal the connection of brand awareness in the logo works of four big companies in the defense industry sector and to observe that demographic characteristics such as gender, occupation and age can cause differences in the expectations of individuals. In addition, while the balance and importance between logo and brand awareness are included in the study, it will also be observed how successful or unsuccessful they are in reaching these goals and targets as a result of the survey evaluation.