Türkiye'de kadın kooperatifçiliğinin incelenmesi: Giresun ili örneği
An examination of women's cooperatives in Turkey: An example of the Giresun province
  1. Tez No: 815368
  2. Yazar: HALİT ANDİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada kooperatifçilik ve kadın kooperatifçiliğin güçlendirilmesi hususunda konular ele alınarak kadınların ekonomik ve sosyal bakımından gelişmesinde önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Birinci bölümde kooperatifçilik ile ilgili kavramların tanımları ile Türk Kooperatif Mevzuatı, ikinci bölümde kooperatifçiliğin sürdürebilirliğinin sağlanmasının önemi ve son bölüm olarak Giresun İlinde yer alan kadın kooperatifçilerle ilgili saha araştırmasına yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı Giresun İli ve ilçelerinde bulunan ve faaliyetlerinin neredeyse tamamını Giresun ve ilçelerinde yürüten kadın kooperatiflerinin mevcut durumunu, ortaklık yapısını, örgütlenme ve fon sağlama kapasitesini, faaliyet alanlarını, karşılaştıkları sorunları ve ihtiyaçlarını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel analiz yöntemi kullanılmış olup literatür tarama tekniği, veriler yarı yapılandırılmış soru tekniği ile yüz yüze ve telefon ile görüşmeler sağlanmıştır. COVID-19 pandemisi ile yaşanan zorluklardan dolayı bazı görüşmeler telefon ile yapılmıştır. Bazı görüşmeler pandemi sonrasında kooperatifin bulunduğu ofise ziyaretlerle gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçiminde ise tam sayım yöntemi kullanılmış, kooperatif listeleri üzerinden önce kadın kooperatifi tanımına uygun olanlar sonra da faaliyet halinde olan kooperatifler tespit edilmiştir. Giresun ili Kadın Kooperatifler hedef kitleyi oluşturmuştur. Çalışmada sırasıyla literatür taraması, görüşme formlarının hazırlanması, araştırmanın kapsamının belirlenmesi, veri toplama çalışmaları ve verilerin analiz aşamaları takip edilmiştir. Araştırmada, kooperatif yöneticilerine ve kooperatif ortak/çalışanlarına uygulanmak üzere tasarlanmış tek bir görüşme formu kullanılıpucu açık ve alternatif soru tiplerinden oluşturulmuştur. Daha sonra bulgulara yer verilmiştir. Bu çalışmanın en son bölümünde sonuçlar ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, it has beenseenthattheissuesrelatedtothestrengthening of cooperativesandwomen'scooperativeshavebeendiscussedand it has played an important role in theeconomicandsocialdevelopment of women. Inthefirstpart, thedefinitions of theconceptsrelatedtocooperativesandTurkishCooperativeLegislation, in thesecondpart, theimportance of ensuringthesustainability of cooperativesandthelastpart of thefieldresearch on womencooperatives in Giresun Provincearegiven. Theaim of thisstudy is torevealthecurrentstatus, partnershipstructure, organizationandfundingcapacity, fields of activity, problemsandneeds of women'scooperatives in Giresun Provinceanditsdistricts, whichcarryoutalmostall of theiractivities in Giresun anditsdistricts. Qualitativeanalysismethodwasused in theresearch, literaturereviewtechnique, data wereinterviewedface-to-faceandbytelephonewith semi-structuredquestiontechnique. Duetothedifficultiesexperiencedwiththe COVID-19 pandemic, someinterviewswereconductedbytelephone. Someinterviewswereheldwithvisitstotheoffice of thecooperativeafterthepandemic.Intheselection of thesample, thefullcountmethodwasused, andthecooperativesthatweresuitableforthedefinition of women'scooperativesweredeterminedfirst on thecooperativelists, andthenthecooperativesthatwere in operation. Giresun ProvinceWomen'sCooperativesformedthetargetgroup. Inthestudy, respectively, literaturereview, preparation of interviewforms, determination of thescope of theresearch, data collectionstudiesand data analysisstageswerefollowed. Intheresearch, a singleinterview form designedto be appliedtocooperativemanagersandcooperativemembers/employeeswasused, and it wascomposed of open-endedandalternativequestiontypes. Thenthefindingsaregiven. Thelastpart of thisstudycontainsconclusionsandrecommendations.