Evaluation of a foreign languages school hybrid program in Turkey through Stake's responsive evaluation model: A mixed methods study
Türkiye'deki bir yabancı diller yüksekokulu hibrit programının Stake'in yanıtlayıcı değerlendirme modeli ile değerlendirilmesi: Bir karma desen çalışması
- Tez No: 815370
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yeni teknoloji ve gelişimlerin ortaya çıkmasıyla beraber, eğitim sistemine olan yaklaşım değişmiştir. Geleneksel eğitim yöntemlerine alternatif olarak hibrit yöntem belirli özellikleri nedeniyle uygulanmaya başlanmıştır. COVID-19'un ortaya çıkmasıyla tüm dünya aniden dersleri tamamen çevrimiçi uygulamak zorunda kalmıştır. Salgının gücünün azalmasıyla geleneksel yüz yüze eğitime geri dönen bir geçiş süreci yaşanmıştır. Bu geçiş sürecinde birçok kurum hem çevrimiçi hem de yüz yüze öğeleri içermesi nedeniyle hibrit yöntemi uygulamıştır. Bu çalışma bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda bir grup öğrenci, öğretim görevlileri ve idareciler ile yürütülmüştür. Çalışmanın amacı bu bölümün hibrit programını Stake'in Yanıtlayıcı Değerlendirme Modeli ile değerlendirmektir. Karma desen yöntemine sahip olan bu çalışmada nicel veriler hibrit eğitimin gerekli öğeleri ilişkili belli boyutları içeren bir anket ile elde edilmiştir ve nicel veriler de açık uçlu sorular, anlatı çerçeveleri, metaforlar, ve çizimler ile elde edilmiştir. 261 öğrenci ve 22 öğretim görevlisi nicel kısıma katkıda bulunurken 69 öğrenci ve 3 idareci ile beraber 8 öğretim görevlisi nitel kısıma da katılmıştır. Öğrenci katılımcıların %26.81'i (70 öğrenci) ve öğretim görevlisi katılımcıların %40.9'u (9 öğretim görevlisi) hibrit eğitimi tercih ederken, öğrencilerin %73.19'u (191 öğrenci) ve öğretim görevlilerinin %59.1'i (13 öğretim görevlisi) yüz yüze eğitime geri dönmeyi tercih etmiştir. Katılımcıların görüşleri pozitif, negatif, ve nötr bağlamda incelenmiştir ve sonrasında yabancı diller yüksekokulunun mevcut hibrit programını iyileştirmek amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Through the emergence of innovation and new technologies, approach to educational system has evolved. As an alternative to traditional ways of education; hybrid method has been implemented due to its specific characteristics. With the emerge of COVID-19, the whole world had to adopt fully-online courses overnight. Following the weakening of the pandemic, there has been a transition process back to traditional face-to-face education. In that transition period, many institution adopted hybrid delivery mode as it holds both online and face-to-face components. This study was carried out with a group of students, instructors, and administrators at a state university school of foreign languages. The aim of the study is to evaluate this department's hybrid program through Stake's Responsive Evaluation Model. In this study with mixed method design, quantitative data was obtained through a questionnaire with dimensions related to certain components of hybrid education and qualitative data was obtained through open ended questions, narrative frames, use of metaphors, and drawings. 261 students and 22 instructors contributed to the quantitative data while 69 students and 8 instructors went on with the qualitative part in addition to 3 administrators. It was revealed that %26.81 of student participants (n=70) and %40.9 of instructor participants (n=9) preferred having hybrid education while %73.19 of student participants (n=191) and %59.1 of instructor participants (n=13) preferred going back to face-to-face education. Participants' views were investigated as positive, negative,and neutral, then suggestions were made in order to improve the current hybrid educational program of the foreign languages school.