Başlangıç piyano öğretimine yönelik artırılmış gerçeklik uygulamasının öğrencilerin deşifre becerileri üzerine etkileri
The effect of an augmented reality application for beginner piano training on students' sight-reading skills
- Tez No: 815421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı; başlangıç seviyesi piyano eğitimi için tasarlanmış artırılmış gerçeklik uygulaması ile çalgı öğrenmenin, geleneksel piyano eğitimine kıyasla öğrencilerin deşifre becerileri üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu araştırmada nicel ve deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada üç haftası geleneksel yöntem ile üç haftası ise artırılmış gerçeklik uygulaması yardımıyla uygulanmak üzere araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak başlangıç seviyesi piyano öğrencilerine yönelik hazırlanmış 6 haftalık öğretim programı uygulanmıştır. Tekrarlamalı ölçümler modeli çerçevesinde gerçekleştirilen bu uygulama çalışması Kars Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi 11-b sınıfı öğrencilerine (n:24) uygulanmıştır. Uygulamadan önce ön test niteliğinde, geleneksel eğitim sonrası ve artırılmış gerçeklik uygulamasıyla verilen eğitim sonrası video kayıtlar alınmıştır. Bu kayıtları; ilgili alan uzmanları Kaynak (2011) tarafından hazırlanmış olan deşifre becerisini ölçmeye yönelik performans derecelendirme ölçeği ile değerlendirmişlerdir. Elde edilen bulgular ışığında yapılan 3 ölçüm arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Uygulama öncesi tüm öğrencilere öntest niteliğinde yapılan ölçüm ile geleneksel eğitim sonunda yapılan ölçüm, uygulama öncesi tüm öğrencilere yapılan ölçüm ile artırılmış gerçeklik eğitimi sonunda yapılan ölçüm ve geleneksel eğitim sonunda yapılan ölçüm ile artırılmış gerçeklik eğitimi sonunda yapılan ölçüm arasında anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effect of learning a musical instrument through an augmented reality application designed for beginners in piano education on students' sight-reading skills compared to traditional piano instruction. Both quantitative and experimental methods were used in this study. The researcher prepared a six-week teaching program based on expert opinions to be implemented with the help of a three-week traditional method and an augmented reality application for three weeks, specifically designed for beginner piano students. This applied study, conducted within the framework of a repeated measures design, was implemented with 24 students from the 11th grade of Kars Hüsnü M. Özyeğin Anatolian High School. Before the application, video recordings were taken as a pretest, after traditional instruction, and after instruction with the augmented reality application. These recordings were evaluated by relevant domain experts using a performance rating scale prepared by Kaynak (2011) to measure sight-reading skills. Based on the findings, significant differences were identified among the three measurements conducted. There was a significant difference between the pretest measurement for all students, the measurement after traditional instruction, the measurement before the application for all students, and the measurement after instruction with the augmented reality application.