Orta öğretim kurumlarında Fransızca öğretimi/öğreniminde kullanılan Nouveau Bien Sûr A1.1 adlı ders kitabı hakkında öğretmen görüşleri
Teachers' opinions about the coursebook Nouveau Bien Sûr A1.1 used in French teaching/learning in secondary educational institutions
  1. Tez No: 815423
  2. Yazar: GAMZE ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fransızcanın ikinci yabancı dil olarak okutulduğu MEB'e bağlı ortaöğretim kurumlarında ders kitabı olarak kullanılmakta olan Nouveau Bien Sûr A1.1 adlı ders kitabı hakkında öğretmenlerin görüşlerini belirlemek ve elde edilen bulgular ışığında öneriler sunmaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, öğretmenlere yönelik araştırmacı tarafından 15 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. MEB'e bağlı 5 ortaöğretim kurumunda görev yapan 10 Fransızca öğretmeni ile gönüllülük esasında görüşmeler yapılarak Nouveau Bien Sûr A1.1 adlı ders kitabı hakkında belirlediğimiz alt problemler doğrultusunda sorular sorulmuştur. Görüşmelerden elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizi tekniği ve MAXQDA yazılım programı ile analiz edilmiştir. Bulgular bölümünde, görüşmeye katılan öğretmenlerin demografik bilgilerine yer verilmiş ve elde edilen verilere yönelik oluşturulan temalar, kategoriler, alt kategoriler ve kodlar şekil ve tablolarla gösterilmiştir. Kategori ve kodları örnekleyen en dikkat çekici katılımcı görüşlerine doğrudan alıntı yapılarak yer verilmiştir. Bu çalışmanın sonunda, katılımcılar Nouveau Bien Sûr A1.1 kitabının öğrenciye uygunluğu, içerikler, dilbilgisi ve sözcük bilgisi öğretimi, 4 dil becerisine yönelik etkinlikler, Öğretmen kitabı, EBA platformundaki Fransızca ders içerikleri hakkında olumsuz görüş bildirirken; değerlendirme ve öz değerlendirme bölümleri ve OGM platformundaki Fransızca ders içerikleri hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir. Anahtar Kelimeler : Fransızca öğretimi/öğrenimi, Ortaöğretim Fransızca ders kitabı, Nouveau Bien Sûr A1.1, Öğretmen görüşleri
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of teachers about the coursebook Nouveau Bien Sûr A1.1, which is used as a coursebook in secondary educational institutions affiliated to the Ministry of National Education where French is taught as a second foreign language and to offer suggestions through the findings obtained. In this study using phenomenological design, one of the qualitative research methods, a semistructured interview form consisting of 15 questions was prepared by the researcher for teachers. Interviews were conducted with 10 French teachers working in 5 high schools of the Ministry of National Education on a voluntary basis and questions were asked about the coursebook Nouveau Bien Sûr A1.1 through the sub-problems we identified.The data obtained from the interviews were analyzed using descriptive and content analysis techniques and MAXQDA software programme. In the findings section, demographic information of the teachers who participated in the interview is provided and the themes, categories, subcategories and codes created for the data obtained are shown in figures and tables. The most striking participant views that exemplify the categories and codes are given in direct quotations. At the end of this study, the participants expressed negative opinions about the suitability of the coursebook Nouveau Bien Sûr A1.1 for the student, the contents, grammar and vocabulary teaching, activities for 4 language skills, the teacher's book, the French course contents on the EBA platform; they gave positive opinions about the assessement and self-assessement sections and the French course contents on OGM platform. Keywords : French teaching/learning, French coursebook of secondary education, Nouveau Bien Sûr A1.1, Teachers' opinions