Analysis of Turkish technology transfer offices' impact on local economic growth: A quantitative approach
Türkiye'deki teknoloji transfer ofislerinin yerel ekonomik büyümeye etkisinin analizi: Nicel bir yaklaşım
  1. Tez No: 815425
  2. Yazar: ALTAY OĞULCAN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI OKAN YELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Schumpeter'in de öne sürdüğü gibi, geçiş yaptığımız bilgi-tabanlı ekonomide inovasyon, ilerleme için çok önemli bir hal almıştır. İnovasyon ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişki, birçok akademisyenin ve politika yapıcının odak noktası haline gelmiştir. İnovasyon ve kalkınma üzerine yapılan çalışma ve araştırmaların artmasıyla birlikte, sermaye ve yüksek vasıflı iş gücünü, inovasyonun tek belirleyicisi olarak gören bakış açısı solmuştur. İnovasyon süreci, ekonomik bir değer yaratmak için bilginin ticarileştirilmesini içerir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, inovasyon sürecinin mevcut bilgiyi yeniden birleştirmenin yanı sıra yeni bilgi üretmeye dayandığını da vurgulamaktadır. Bu nedenle, inovasyon yaratmayı artırmak için bilgiye dayalı bir ekonomide aktörler arasında bilgi paylaşımını desteklemek esastır. Literatürde, bilgiye dayalı bir ekonominin ana aktörleri, üniversite, sanayi ve devlet olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızın çerçevesini belirlemek adına Üçlü Sarmal Modeli çerçevesi izlenmiştir. Üçlü Sarmal Modeli, bu etmenler arasındaki etkileşimleri ve bilgiye-dayalı ekonominin dinamiklerini modelleyen teorik bir çerçevedir. İnovasyon ekosistemlerinde teknoloji transferine yönelik artan farkındalık, üniversiteleri sanayi ile işbirliğine aracılık etmek üzere Teknoloji Transfer Ofisleri kurmaya yöneltmiştir. TTO'lar, akademi ve endüstriyi bir araya getirerek ve bir bilgi brokeri gibi hareket ederek teknoloji transferini teşvik eder. Türkiye, bilgiye dayalı ekonomiye uyum sağlamak adına 1990'ların sonundan itibaren inovasyon ekosistemini geliştirmeye ve 2000'lerin başından itibaren de teknoloji transferi faaliyetlerine başlamıştır. Bu faaliyetlerin bir parçası olarak Türkiye genelinde çok sayıda TTO kurulmuştur. Bu çalışma, Teknoloji Transfer Ofislerinin şehir düzeyinde yerel ekonomik büyüme üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Koşullar şehirden şehre farklılık gösterdiğinden, kalkınmaya olan etkiyi belirlemek ve Türkiye'nin inovasyon ekosistemi için genellenebilir bir sonuca ulaşmak için bir dinamik panel veri analiz yöntemi olan iki yönlü iki aşamalı Sys-GMM yaklaşımı uygulanmıştır. Sonuçlarımız, TTO'ların olumlu sınırlı bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As Schumpeter argues, societies are transitioning into a knowledge-based economic system where innovation is crucial for progress. The relation between innovation and economic development has become the focus of many scholars and policy-makers. With the growing number of studies and research on innovation and growth, the perspective on innovation which considered capital and high-skilled labor as only determinants of innovation, has faded. The innovation process includes commercialization of knowledge to create an economic value. Recent studies emphasize that innovation process relies on producing new knowledge as well as recombining existing knowledge. Therefore, it is essential to support knowledge sharing between actors within a knowledge-based economy to increase innovation creation. Literature identifies the main actors of a knowledge-based economy as university, industry, and government. To define the framework of our study, we follow the Triple Helix Model. The Triple Helix Model is a theoretical framework that models the interactions between these agents and the dynamics of a knowledge-based economy. The growing awareness on the transfer of technology in innovation ecosystems led universities to establish Technology Transfer Offices to mediate collaborations with industry. By bringing together academia and industry and acting as a knowledge broker, TTOs encourage technology transfer. Turkey started improving its innovation ecosystem to adapt to knowledge-based economy in late 1990s and started its technology transfer initiatives in early 2000s. As a part of these initiatives, many TTOs were established all around Turkey. This study focuses on the impact of Technology Transfer Offices on local economic growth at city-level. Since the conditions differ from city to city, we follow a two-way two-step Sys-GMM approach, a dynamic panel data analysis method, to identify the impact and to reach a generalizable result for Turkish innovation ecosystem. Our results indicate that there is a positive limited effect of TTOs.