Üniversitelerin İngilizce öğretmenliği programında alan dersleri kapsamında verilen ölçme değerlendirme ders programının değerlendirilmesi: Ankara ili örneği
The evaluation of the testing and assessment curriculum given within the scope of the field courses in the English language teaching program of the universities: Ankara province example
- Tez No: 815426
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de üniversitelerde İngiliz Dili Öğretimi bölümü alan dersi kapsamında verilmekte olan İngiliz Dili Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme ders programının Stufflebeam'in CIPP modeli kullanılarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmış ve nitel ve nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Karma yöntemin eş zamanlı deseninin uygulandığı bu araştırmada veriler eş zamanlı olarak toplanmış ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda üç farklı üniversitede bu dersi vermekte olan akademisyenler görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler esnasında araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Uzman görüşlerinin alınmasının ardından gerekli düzenlemeler yapılmıştır Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak derinlemesine analiz edilmiş ve kodlar ve temalar belirlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutuna ilişkin olarak ise beşli Likert ölçeği temel alınarak oluşturulan bir anket uygulanmıştır. Hem program hem de İngiliz Dili Öğretimi alanında uzman akademisyenlerin görüşleri alınmış gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Veri toplama aracının pilot uygulaması yapılmış ve son şekli verilmiştir. Geliştirilen anketin geçerlik güvenirlik çalışması yapılmış ve Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,98 bulunmuştur. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda bağlam boyutu kapsamında olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Programın amaçlarının açık, anlaşılır, ulaşılabilir ve ölçülebilir olduğu, öğrenci beklenti ve ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandığı, içeriğin güncel, yeterli ve öğrenci ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılar nitelikte olduğu sonucunda ulaşılmıştır. Ayrıca programın öğrencilerin temel ölçme ve değerlendirme becerilerini desteklediği, hazır bulunuşluk düzeylerine uygun olduğu fakat geri bildirim ve uygulama için yeterli zaman olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Girdi boyutuna ilişkin olarak öğrencilerin dersi almaya istekli olduğu, kaynak, araç, gereç ve materyallerin yeterli olduğu, materyallerin öğrenciyi istekli kılacak ve ilgi çekici nitelikte olduğu, içeriğin açık ve anlaşılır ve öğrenmeyi kolaylaştırır yapıda olduğu ve hedeflerle tutarlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Programın süreç boyutuna ilişkin olarak ise sınıf içi öğrenmeleri desteklediği, ölçme ve değerlendirme alanındaki bilgi ve becerilerine katkıda bulunduğu, kullanılan strateji, yöntem ve tekniklerin amaçlara ulaşılmasını kolaylaştırdığı, programda kullanılan etkinliklerin öğrencilerin aktif katılımını sağlaması ve uygulama yapmaya olanak sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca programa ayrılan süreye ilişkin olarak akademisyenler ve öğrenciler arasında görüş ayrılığının sonucuna ulaşılmıştır. Akademisyenler süreyi yetersiz bulurken öğrenciler yeterli bulmuştur. Benzer şekilde akademisyenler programın öğrenci merkezli olduğunu vurgularken öğrenciler öğretmen merkezli olduğunu belirtmişlerdir. Son olarak ise sınıf mevcudunun kısmen uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Programların ürün boyutuna ilişkin olarak değerlendirme türleri ve ölçme araçları vakıf üniversitelerinde kısmen kullanışlı, devlet üniversitelerinde kullanışlı olduğu belirlenmiştir. Kullanılan ölçme araçlarının öğrenci başarısını ölçmede de kısmen yeterli olduğu ve amaçlarla uyumlu olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun programın amaçlarına ulaştığı ve öğrencilerin ölçme ve değerlendirme süreçleri ile ilgili ihtiyaçlarına cevap verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Programın, öğrencilere ölçme ve değerlendirme süreçlerinin temel prensiplerini öğrenme imkânı sunduğu ve sınav hazırlama ve değerlendirme becerisine yönelik kazanımların tatmin edici olduğu belirlenmiştir. Fakat istatistiksel analiz becerisine yönelik çalışmaların yetersiz olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin ve dil unsurlarının ölçülmesi ve değerlendirmesi konusunda yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Bu sonuçlardan yola çıkılarak programdaki zaman sınırlaması sebebi ile uygulamalara yeterli zaman ayrılamadığından programın kredisi artırılması ve sınav sonuçlarının istatiksel olarak değerlendirilmesi konusunda programda gerekli güncellemelerin yapılması ve istatistik çalışmalarının programa eklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to comparatively evaluate the Testing and Assessment in English Language Teaching, which is given within the scope of the English Language Teaching department field course at universities in Turkey, by using Stufflebeam's CIPP model. Mixed method was used in the research and qualitative and quantitative data collection methods were used. In this study, in which the simultaneous design of the mixed method was applied, the data were collected simultaneously and evaluated comparatively. In the qualitative aspect of the research, interviews were conducted with the academicians teaching this course at three different universities, and a semi-structured interview form developed by the researcher was used during these interviews. After receiving the opinions of academicians, necessary arrangements were made. The data obtained from the interviews were analyzed in depth using the content analysis method, and codes and themes were determined. Regarding the quantitative dimension of the research, a questionnaire based on a five-point Likert scale was applied. The opinions of academicians who are experts in both the program and English Language Teaching were taken and necessary arrangements were made. The data collection tool was piloted and given its final shape. The validity and reliability study of the developed questionnaire was conducted, and the Cronbach Alpha reliability coefficient was found to be 0.98. The obtained data were analyzed using the SPSS program. As a result of the research, positive results were obtained within the scope of the context dimension. It has been concluded that the aims of the program are clear, understandable, accessible, and measurable, the expectations and needs of the students were taken into account, and that the content is up-to-date, sufficient and meets the needs and requirements of the students. In addition, it was concluded that the program supports students' basic assessment and evaluation skills, is suitable for their readiness levels, but there is not enough time for feedback and practice. Regarding the input dimension, it has been concluded that the students are willing to take the course, the resources, tools, and materials are sufficient, the materials make the students willing and are interesting. Moreover, it is concluded that the content is clear and understandable, facilitates learning, and is consistent with the objectives. Regarding the process dimension of the program, it was concluded that it supports in-class learning, contributes to knowledge and skills in the field of measurement and evaluation, the strategies, methods, and techniques used make it easier to reach the goals, and the activities used in the program enable students to actively participate and make practice. In addition, it was concluded that there was a difference of opinion between the academicians and the students regarding the time allocated to the program. While the academicians found the time insufficient, the students found it sufficient. Similarly, while academics emphasized that the program was student-centered, students stated that it was teacher centered. Finally, it was concluded that the class size was partially suitable. Regarding the product dimension of the programs, it has been determined that the evaluation types and measurement tools are partially useful in foundation universities and useful in state universities. It was determined that the measurement tools used were partially sufficient in measuring student achievement and were compatible with the objectives. It was concluded that the majority of the students achieved the objectives of the program and the program responded to the needs of the students regarding the assessment and evaluation processes. It has been determined that the program provides students with the opportunity to learn the basic principles of testing and assessment processes, and the achievements for exam preparation and evaluation skills are satisfactory. However, studies on statistical analysis skills were found to be insufficient. However, it has been concluded that reading, writing, listening, and speaking skills and language elements are sufficient for testing and assessment. Based on these results, it was suggested that sufficient time could not be allocated for the applications due to the time limitation in the program, so that the credits of the program should be increased, and the necessary updates should be made in the program and statistical studies should be added to the program.