Öğrencilerin ilkokul matematik dersi kazanımlarına ulaşma düzeylerinin öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelenmesi
Examination of students' achievement level of primary school mathematics lesson learning outcomes according to teacher and student opinions
- Tez No: 815436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRİYE YAZÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırma, Ankara ilinin Keçiören ilçesi örneğinde ilkokul öğrencilerinin matematik öğretim programı kazanımlarına ulaşma düzeylerini ve bu kazanımlara ulaşmalarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Betimsel tarama deseninde yürütülen çalışmada karma yöntem araştırma modelinden yararlanılmıştır. İlkokul öğrencilerinin matematik öğretim programı kazanımlarına ulaşma düzeyleri öğretmen ve öğrencilere uygulanan anketler aracılığıyla elde edilmiştir. Kazanımlara ulaşmalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi için ise derinlemesine analiz yapabilmek için nitel araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinin Keçiören ilçesinde bulunan ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri ile ortaokullarda görev yapan matematik öğretmenleri ve ortaokullarda okumakta olan 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Ankara ilinin Keçiören ilçesinde bulunan bu ilkokullardan ve ortaokullardan tabakalı ve amaçsal örnekleme yöntemine göre belirlenmiş ve araştırmanın amacına uygun olarak Keçiören ilçesinde bulunan okulların öğrencilerinin sosyo-ekonomik durumları göz önüne alınarak düşük, orta ve yüksek şeklinde tabakalandırılmış ve araştırmanın amacına uygun olarak evreni temsil edecek sayıda kolay yolla ulaşılan sınıf öğretmeni, matematik öğretmeni (455 katılımcı) ve öğrenciden (422 katılımcı) oluşmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel analiz tekniklerinden yararlanılmış olup araştırma sonucunda ortaokul matematik öğretmenleri ve ilkokul sınıf öğretmenlerine göre, ilkokul öğrencilerinin ilkokul matematik öğretim programı kazanımlarına ulaşma düzeyleri genel ortalamanın üzerindedir. Ortaokul matematik öğretmenlerine göre okullarının sosyo ekonomik seviyeleri arasında anlamlı farklılık tespit edilirken, ilkokul sınıf öğretmenlerine göre sosyo-ekonomik farklılıkların önemsiz olduğu belirtilmiştir. Ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin ilkokul matematik öğretim programı genel ve alt öğrenme alanlarının kazanımları düzeyinde öğrencilerin okullarının sosyo ekonomik seviyesine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the level of primary school students' achievement of mathematics curriculum learning outcomes and the factors affecting their achievement in the Keçiören district of Ankara province. The mixed method research model was used in the study carried out in the descriptive scanning design. The level of primary school students' achievement of the learning outcomes of the mathematics curriculum was obtained through the scales applied to the teachers and students. Qualitative research was conducted in order to make an in-depth analysis in order to determine the factors affecting their achievement. The universe of the research consists of classroom teachers working in primary schools in Keçiören district of Ankara province in the 2021-2022 academic year, mathematics teachers working in secondary schools and 5th grade students studying in secondary schools. The sample of the study was determined according to the stratified and purposive sampling method from these primary and secondary schools in the Keçiören district of Ankara province, and in accordance with the purpose of the research, the schools in the Keçiören district were stratified as low, medium and high considering the socio-economic status of the students and represented the universe in accordance with the purpose of the research. It consists of easily accessible classroom teachers, mathematics teachers (455 participants) and students (422 participants). Quantitative and qualitative analysis techniques were used in the research, and as a result of the research, according to secondary school mathematics teachers and primary school classroom teachers, the level of achieving primary school mathematics curriculum achievements of primary school students is above the general average. According to the secondary school mathematics teachers, a significant difference was determined in the level of socio-economic status of the schools, whereas according to the primary school teachers, these differences were insignificant. It was determined that there isn't any significant difference in the level of learning outcomes of 5th grade secondary school students' general and low learning domains of primary school mathematics curriculum.