İnsansız hava araçları teknolojisi ve operatörlüğü programı öğrencilerinin uçuş benzetim programlarına yönelik görüşleri
Opinions of unmanned aerial vehicles technology and operating program students on flight simulation programs
  1. Tez No: 815435
  2. Yazar: KAMİL TANRIÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, İnsansız Hava Araçları (İHA) Teknolojisi ve Operatörlüğü ön lisans programında öğrenim gören öğrencilerin, İHA uçuş eğitimlerinde uçuş benzetim (simülasyon) programı kullanılmasına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden, eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 güz dönemi, Eskişehir Teknik Üniversitesi Porsuk Meslek Yüksekokulu İHA Teknolojisi ve Operatörlüğü ön lisans programının I. ve II. sınıfında eğitim-öğretim gören ve amaçsal örnekleme yöntemlerinden biri olan benzeşik (homojen) örnekleme yöntemi ile belirlenen 8'i kız, 12'si erkek toplam 20 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere, DJI firması tarafından ücretsiz sunulan bir uçuş benzetim programı (DJI Flight Simulator) ile sanal ortamda uçuş deneyimi yaşatılmış, daha sonra veri toplama sürecine geçilmiştir. Veriler, tez danışmanı ve araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile odak grup görüşmesi ve araştırmacının programda öğrenci olduğu dönemlerdeki gözlemleri ile toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış, öğrenciler tarafından sorulara verilen cevaplar kodlar ve temalar şeklinde derlenerek anlamlı hale getirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin uçuş benzetim programını kullanmaktan büyük keyif aldıkları ve uçuş eğitimlerinde kullanılmasını istedikleri şeklinde olumlu bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler tarafından, uçuş benzetim programlarının, İHA uçuş eğitiminde motivasyonlarını arttırdığı ve ders olarak müfredatta yer almasının uçuş öncesi el pratiği kazandıracağı, düşük maliyetlerle çok sayıda İHA sistemi ile uçuş deneyiminin yaşanabileceği vurgusu yapılmıştır. İHA Teknolojisi ve Operatörlüğü programında, İHA pilotu eğitim sürecinde uçuş benzetim (simülasyon) derslerine yer verilmesi hakkında öğrenci görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examined the opinions of the students studying in the Unmanned Aerial Vehicles (UAV) Technology and Operator's associate degree program regarding the use of flight simulation program in UAV flight training. The action research design, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 8 female and 12 male students who were studying in the 1st and 2nd year of the UAV Technology and Operations associate degree program at Eskişehir Technical University Porsuk Vocational School in the fall semester of 2022-2023 and determined by homogeneous sampling method, which is one of the purposive sampling methods. The students were given a virtual flight experience with a flight simulation program (DJI Flight Simulator) offered free of charge by DJI, and then the data collection process was started. The data were collected through a semi-structured interview form prepared by the thesis advisor and the researcher, and through the focus group interview and the observations of the researcher during the periods when he was a student in the program. The content analysis method was used to analyze the research data, and the answers given by the students to the questions were compiled in the form of codes and themes and thus made meaningful. As a result of the research, it was found out that the students enjoyed using the flight simulation program and wanted it to be used in flight training. It was emphasized by the students participating in the research that flight simulation programs increase their motivation in UAV flight training and that their inclusion as a course in the curriculum will provide pre-flight hand practice, and that flight experience can be experienced with many UAV systems at low costs. In the UAV Technology and Operator program, students' opinions about the inclusion of flight simulation lessons in the UAV pilot training process are included.