Polis örgütlerinde personelin hizmet içi eğitimi (Türkiye ve İngiltere'de)
In term education at police organisations (In Turkey and England)
  1. Tez No: 81545
  2. Yazar: NİYAZİ ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk ve İngiliz Polis Örgütlerinde personelin hizmet içi eğitimi konusu üzerinde durulmuştur. Amaç Türk Polis Örgütü ve İngiliz Polis örgütü'nün hizmet içi eğitim açısmdan içinde bulundukları durumu ele alarak sorunları ve bu sorunların çözümü için yapılması gerekenleri ortaya koymaktır. Türk Polis Örgütü süreklilik arz eden bir hizmet içi eğitime tabi tutulamamakta, personel politikası ile hizmet içi eğitim politikası arasında uyum bulunmamakta, hizmet içi eğitim gerekli niteliklere sahip kişilerce verilememekte, dolayısı ile hizmet içi eğitimden beklenen kişisel, toplumsal ve kurumsal yararlar sağlanamamaktadır. İngiliz Polis örgütü Örneğinde görüldüğü gibi sorunun çözümü nitelikli eğitimcilerin istihdamı ve eğitimin sürekliliğinin sağlanmasının yanı sıra personel politikası ile eğitim politikası arasında uyuşmazlığın giderilmesi suretiyle polisin etkin kamu hizmeti üretebilecek bir yapıya kavuşturulmasma bağlıdır. 132
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it has presented Turkish and English Police in term education. The aim is try to find Turkish and English Police Organisations in term education situation, problems and some solutions to these problems. Turkish Police Organisation do not have enough in term education. In term education policy is not suitable to staff policy. The staff who is responsible for giving in term education has not enough quality so that the police organisation do not have enough benefit about in term education. If we look at English Police Organisation we can find some solutions to these problems. We can solve these problems if we give permanent education to staff and if we find education staff who has enough quality and if we find a suitable staff policy to in term education policy. 133