The effect of task orientation on second language learners' development of complexity, accuracy, and fluency
Degisken görev uygulamasının öğrencilerinin ikinci dili doğru, akıcı ve komplex sözlü kullanma gelişimine etkisi
- Tez No: 815495
- Danışmanlar: PROF. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu doktora tezi, beş haftalık bir uygulama dönemi boyunca İngilizceyi egitimi alan genç öğrenciler arasında sözlü yeterlilik ve hedef dilin gelişimini araştırmıştır. Genel sözlü yeterlilik, karmaşık yapıların kullnımı, doğruluk ve akıcılığın gelişimi ölçülmüştür. Metodolojik uygulamanın sonuçlarını incelemek ve değerlendirmek için deneysel arastırma methodu kullanılmıstır. Özel bir lisede altmış altı öğrenci, resimli anlatım görevi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada, yalnızca anlatım tekrarı (TR Kontrol gurubu), yazım kontrolü ve tekrarı (TRPT-S) ve egitmen destekli anlatım tekrarı ve yazımı (TRPT-T) olmak üzere üç bağımsız gruptan oluşmuştur. Katılımcı Ses kayıtları komplex, dogru ve akıcı kullanım açısından incelenmiş ve ilk konuşma puanları ile analiz edilmiştir. ANCOVA test sonuçlari, komplex, dogru ve akıcı bileşenlerinin tüm gruplarda, ve özellikle TRPT-T deki doğruluk bileşeniyle en yüksek düzeyde büyüme gösterdiğini ve grup karşılaştırmalarında, akıcılığın son resim anlatımında geliştigini göstermiştir. Bu doktora tezi, yabancı dil öğrencilerinin genel sözlü yeterlilik düzeylerinin komplex, dogru ve akıcılık açısından nasıl geliştirilebileceği konusunda bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis investigated improvements and developments in the oral proficiency and development of the target language among young EFL learners throughout a five-week implementation period. Development of global oral proficiency, complexity, accuracy, and fluency (henceforth, CAF) were used and measured. An experimental approach was used to study and evaluate the outcomes of this methodological application. Sixty-six non-native English language students in a Turkish private high school were tested using a series of five sequential picture narration tasks, including a training week. The participants were assigned to three independent groups: Task repetition only (TR control), self-initiated task repetition with post-task transcription (TRPT-S), and instructor-supported task repetition with post-task transcription (TRPT-T). Recorded task group narrations were manifested in terms of CAF and analysed with the initial speaking scores. In the ANCOVA repeated measures tests, results indicated that CAF components displayed overall growth in all groups, particularly the highest with the accuracy component in TRPT-T, and in the compared group comparisons, fluency showed development in the final task. In light of these findings, this doctoral thesis provides a deeper understanding of how young second language learners' global oral proficiency levels can be assisted and enhanced in terms of CAF.