Cerrahi hemşirelerinde iş birliği ve konfor arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between collaboration and comfort in surgical nurses
  1. Tez No: 815496
  2. Yazar: ÖZGE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DOLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu araştırma cerrahi hemşirelerinde iş birliği ve konfor arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlandı. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan araştırma; Eylül 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemini çalışma için gönüllü olan ve cerrahi birimlerde çalışan 175 hemşire oluşturdu. Araştırmada veriler literatür doğrultusunda hazırlanan kişisel bilgi formu, Hemşire Konforu Anketi (HKA) ve Hemşire-Hemşire İş Birliği Ölçeği (HHİÖ)'nin yer aldığı veri toplama formu ile“Google Formlar”aracılığıyla online olarak toplandı. Elde edilen veriler SPSS 28.0 programı kullanılarak analiz edildi. Anlamlılık düzeyi 0,05 kabul edildi. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 33,19 ± 7,96 olup, %78,3'ü kadın, %51,4'ü evli, %61,7'si lisans mezunudur. %48,6'sı devlet hastanesinde çalışmaktadır. %29,7'si poliklinikte görev yapmaktadır. %67,4'ü hem gündüz hem gece çalışmaktadır. Hemşirelik yapma yılı ortalama 10,65 ± 8,51 iken, cerrahi birimde çalışma yılı ortalama 7,15 ± 6,43'tür. %72'si klinik hemşiresidir.“Hemşire-Hemşire İş Birliği Ölçeği”genel puan ortalaması 2,87 ± 0,47 olarak tespit edildi. Ölçeğin alt boyut puan ortalamalarına bakıldığında“problem çözme”2,73 ± 0,68 puan,“iletişim”2,63 ± 0,50 puan,“süreç paylaşımı”2,96 ± 0,53 puan,“koordinasyon”2,93 ± 0,60 puan,“profesyonellik”2,97 ± 0,51 puan olduğu bulundu.“Hemşire Konforu Anketi”genel puan ortalaması 105,06 ± 17,25 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This cross-sectional and descriptive study was planned to investigate the relationship between collaboration and comfort in surgical nurses. Methods: The descriptive study was conducted between September 2021 and December 2021. The sample of the study consisted of 175 nurses who voluntarily participated and worked in surgical units. Data were collected online through“Google Forms”using a personal information form, the Nurse Comfort Questionnaire (NCQ), and the Nurse-Nurse Collaboration Scale (NNCS), which were prepared according to the literature. The collected data were analyzed using SPSS 28.0 software. A significance level of 0.05 was accepted. Results: The mean age of the nurses was 33.19 ± 7.96, with 78.3% being female, 51.4% married, and 61.7% having a bachelor's degree. 48.6% worked in a state hospital, and 29.7% worked in outpatient clinics. 67.4% worked both day and night shifts. The mean years of nursing experience were 10.65 ± 8.51, while the mean years of working in the surgical unit were 7.15 ± 6.43. 72% were clinical nurses. The overall mean score of the“Nurse-Nurse Collaboration Scale”was found to be 2,87 ± 0,47. The mean scores of the scale's sub-dimensions were found to be 2,73 ± 0,68 for“problem-solving,”2,63 ± 0,50 for“communication,”2,96 ± 0,53 for“process sharing,”2,93 ± 0,60 for“coordination,”and 2,97 ± 0,51 for“professionalism.”The overall mean score of the“Nurse Comfort Questionnaire”was found to be 105.06 ± 17.25.