Kanserli hastaların beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgi düzeyleri, besin takviyesi kullanım durumları ve bunların karşılaştırılması
Dietary habits, knowledge level of nutrition, use of dietary supplements of patients with cancer and comparison of these parameters
- Tez No: 314298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETBu çalışmadaki amaç; kanserli hastaların beslenme alışkanlıklarını ve besin tüketim sıklığını hastalık öncesi ve sonrası inceleyerek genel olarak ne gibi değişiklikler yapıldığını, bu değişiklikleri yaparken beslenme bilgi düzeylerinin ne durumda olduğunu ve besin takviyesi olarak en fazla hangilerinin, ne amaçla kullanıldığını, besin takviyesi kullanım durumlarının kimler tarafından şekillendirildiğini saptamaktır. Araştırmaya; Medicana International İstanbul Hastanesi onkoloji bölümüne başvuran 116 kanser hastası katılmıştır. Bireylere genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgi düzeyleri, hastalık öncesi ve sonrası besin tüketim sıklıklarını sorgulayan anket yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 15.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDietary habits, knowledge level of nutrition, use of dietary supplements of patients with cancer and comparison of these parametersThe aim of this study is to determine the pre and post diagnostic dietary habits, and food consumption frequency of patients, to investigate what kinds of changes they did during this period of time, to determine their dietary knowledge while performing this changes, and also to determine which dietary supplements they used more, (and with what purposes) and by whom these dietary supplements were advised. 116 patients from oncology department of Medicana International İstanbul Hospital were included in the study. Questionnaire about spesifications, diatery knowledge levels, pre and post diagnostic dietary frequencies was performed by face to face interview.