Muhafazakar Parti iktidarı döneminde İngiliz kamu hizmeti
The British civil service in the period of the Conservative Party
  1. Tez No: 81552
  2. Yazar: YASEMİN ÖZATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET İngiltere'de 1960'lı yılların sonlarına doğru uygulamaya konulan ve sık sık yeni kamu yöntemi anlayışı olarak da ifade edilen kamu sektöründeki idari reformlar 1979 tarihinde Margaret Thatcher'in iktidara gelmesiyle birlikte yeni ve sürekli bir ivme kazanmıştır. Bu reformların temel hedefi ise özel sektör ve kamu sektörü arasındaki farkı azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak olmuştur. Geleneksel kamu yöntemi terminolojisinde vurgulanan istikrar, hukuka ve kurallara karşı sorumluluk kavramlarının aksine, yeni kamu yönetimi anlayışında vurgu yetki aktarımı, tüketiciye karşı sorumluluk, performans ve harcamaktan çok kazanma gereksinimi gibi kavramlar üzerine kaymış durumdadır. 1979 yılında Margaret Thatcher'in iktidarı ele geçirmesi ile birlikte artık Fulton reformların büyük ölçüde başarısızlığa uğradığı herkes tarafından kabul edilmekteydi. Böylece Margaret Thatcher'in iktidara gelmesinden kısa bir süre sonra kamu hizmetinin aşın derecede büyük olduğu, kaynakları israf ettiği ve paranın tam karşılığının alınamadığı şeklinde bir tartışma gündeme geldi ve netice olarak kamu sektöründe reformlar konusunda yeni bir çalışma başlatıldı. Kamu sektörüne yönelik bu reformlar yönetimde performansın iyileştirilmesini temin etmek özellikle de açık bir şekilde belirlenmiş hedefler ve sorumluluklar üzerine oturtulmuş bulunan yöneticilerin kişisel sorumluluğu mekanizmasını geliştirmek amacıyla başlatılmıştır. 178Next Steps girişimi 1988 yılında hem personel hem tüketici hem de vergi ödeyen vatandaşların yararına; kaynakların en etkin şekilde kullanılmasını temin ederek hizmetlerin sunulmasında etkenlik ve verimliliği arttırmayı amaçlamaktaydı. Mahafazar Partideki lider değişiminden ve John Major'ün başbakan olmasından sonra kamu hizmetlerinin kalitesini arttırmak ve onları daha fazla tüketici taleplerine karşı duyarlı hale getirmek konusu vurgulanmaya başlamıştır. John Majörle birlikte kamu yönetiminde odak noktası artık girdiler ve kamu hizmetini üretenler değil çıktılar ve kamu hizmetini tüketenler olmuştur. Next Steps girişimi ve onun devamındaki Vatandaş Hakları Bildirgesi ve hizmetlerin ihaleye çıkarılması yöntemi İngiliz Kamu hizmetinde oldukça geniş çaplı bir değişime neden olmuş ve bu değişim hem gelecekteki örgütlenme yapısı hem de kamu hizmeti gelenekleri bakımından bir takım etkiler yaratmıştır. Netice olarak; bugün gelinen nokta itibarîyle İngiltere'deki kamu hizmeti 1979 yılı İngiliz kamu hizmetinden çok farklı bir noktadadır. Ve bu durum on sekiz yıl boyunca aralıksız devam eden Muhafazakar Parti iktidarının bir ürünüdür. Ancak, bu değişimin iyi yönde mi, yoksa kötü yönde mi olduğu konusunda yaygın bir kanaat oluşmuş da değildir. 179
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The managerial revolution in the public sector often referred“the new public management ”has been underway in the United Kingdom from the late 1960's but has been given a new and sustained impetus from 1979. The central features of these reforms involve lessening or removing differences between the public and private sector and shifting to emphasis from process accountability in terms of result. Unlike the taditional language of public administration, which emphasizes stability rules and responsiveness to the law, the new public management vocabulary accentuates change, decentralization, responsiveness to consumers, performance and the need to“earn”rather than to“spend”. By the the time that the first Thatcher government was elected in 1979, it was clear that the Fulton reforms had largely failed. Soon after her election, Margaret Thatcher began to argue that the civil service was too large, wastefull of resources and did not provide value for money. The result was a new attempt to reform the service. The civil service reforms are being implemented to ensure improved management performance, in particular through the increased accountability of individual managers, on clear objectivites and responsibilities. These reforms include performance related pay schemes and other incentives. 180The Next Steps programme, launched in 1988 aims to deliver government services more efficiently and effectively within available resources for the benefit of taxpayers, costumers and staff. Foollowing Mrs. Thatcher's replacement by John Major, the new emphasis was on raising the quality of public services and making them more consumer-sensitive; the focus would be on the outputs and the users of public services rather than on inputs and service producers. Next Steps and the related Market Testing Initiative and Citizen's Charter are transforming the British civil service and this transformation has implications both for the future organization and traditions of the civil service and for its constitutional role as a politicaly neutral instrument serving Parliament. 181