İl özel yönetimlerinin işlevleri ve mali yapısı
The Functions of province local governments and their financial structure
- Tez No: 81553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu çalışmada; il Özel Yönetimlerinin bugünkü durumu, görev alanındaki işlevselliği ve akçal yapısı incelenerek, gelinen noktada, il Özel Yönetimlerinin yeniden işler hale getirilebilmesi için ne gibi yasal, yapısal ve akçal düzenlemeler yapılması gerektiği üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de, kuruluşu itibarıyla güçlü bir yerel yönetim birimi olan İl Özel Yönetimleri, bugünkü mevcut yapısıyla, yerel toplumun isteklerini karşılayabilecek düzeyde özerkliğe, demokratik, kalıtıma, saydam, etkin ve verimli bir yönetim yapısına, sınırları belirlenmiş ve nesnel ve bilimsel ölçütlere dayandırılmış bir görev ve sorumluluk alanına ve bu görev ve sorumlulukları yerine getirebilmek için yeterli akçal kaynaklara sahip değildir. Kısaca, İl Özel Yönetimlerimiz, bugün güçlü, etkili ve başarılı birer kamu kuruluşu olmaktan hayli uzaktırlar. İl Özel Yönetimlerini, yeniden işlevsel hale getirebilmek için, özeksel yönetimle yerel yönetimler arasında ve yerel yönetimlerin kendi aralarında gerçekçi bir görev bölümünü içerecek, farklı birimlerin aynı konuda eşanlı görevli olmalarından kaynaklanan görev ve yetki karmaşasını kesin olarak çözecek, İl Özel Yönetimlerine yüklendikleri görevleri gerçekleştirmeye yeterli akçal kaynakları ve öz kaynak yaratma olanağını sağlayacak, etkin, verimli, özerk ve demokratik bir yerel yönetim oluşturma yönünde, bir çerçeve yasanın çıkarılması ve köklü değişiklikler içeren bir reform çalışmasının yapılması şarttır. Unutulmaması gereken nokta; İl Özel Yönetimlerinin güçlü kuruluşlar olmalarının, ancak bu yerel yönetim birimlerinin yönetsel özerkliğe, yerel hizmetler üzerinde geniş yetki ve görevlere ve bu görevleri gerçekleştirecek düzeyde akçal kaynaklara sahip olmalarıyla olanaklı olacağıdır. 149
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study which consists of three parts examines the present situation of the province local governments and what should be done to make them more functional, efficient, productive and sufficient in terms of financial structure. In Turkey, the province local governments, as strong local government unit of the past has not autonomous, democratic, participant, transparent, effective and productive management structure, duties and responsibilities based on objective and scientific criterions in a definite framework and sufficient financial resource to perform those responsibilities. Therefore, Today, the province local governments are so far being strong, effective and successful organizations. To revitalize the province local governments, it is necessary the distribution of the duties and responsibilities among central, local governments and province local governments to avoid from doublication to supply sufficient resources to perform those responsibilities and a legislation which will create effective, productive, autonomous and democrative local government. It is a crutial point that province local governments should have autonomy, wide power, duties and enough financial resources to «4 perform them. ASXQK «S»' 150