Approaches to teaching creative writing in L2 at the tertiary level: A critical interpretive synthesis
Yüksek öğretim düzeyinde yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde yaratıcı yazma öğretimine yaklaşımlar: Eleştirel yorumlayıcı bir sentez
  1. Tez No: 917761
  2. Yazar: KİBELE BAŞAK ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS NECMİ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
Yaratıcı yazma, öz ifade, kültürel sahiplenme ve kimlik oluşumunu teşvik ederek dilsel, bilişsel ve duygusal ihtiyaçları karşılamak için önemli bir potansiyele sahiptir. Geleneksel ikinci dil yazma öğretimi, biçim ve doğruluğa vurgu yapması sebebiyle genellikle yaratıcılığı ikinci planda tutmaktadır. Buna karşın yaratıcı yazma, öğrenenler için daha özgün ses, motivasyon ve derin bir etkileşim biçimi sunan anlamlı bir yaklaşıma imkân sağlamaktadır. Bu çalışma, Dixon-Woods vd.'nin (2006) Eleştirel Yorumlayıcı Sentez yaklaşımını benimseyerek, yaratıcı yazma pedagojilerinin Yabancı Dil Olarak İngilizce ve İkinci Dil Olarak İngilizce (L2) ile beraber Ana Dil Olarak İngilizce (L1) bağlamında, yükseköğretimde nasıl uygulandığını incelemek ve sentezlemektedir. Bu araştırma, yukarıda belirtilen bağlamlamlarda gerçekleştirilen 98 çalışmanın bulgularını, sonuçlarını ve çıkarımlarını sentezleyerek, yaratıcı yazma öğretimine yönelik farklı ve esnek yaklaşımlar hakkında bilgi sağlamayı, özellikle L2 bağlamında yükseköğretimde yaratıcı yazama öğretimini destekleyen yaklaşımları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma, yabancı dil eğitmenleri ile karar ve strateji oluşturanlar için uygulanabilir pedagojik yaklaşımlar ve içgörüler sunmaktadır. Aynı zamanda, yaratıcı yazmanın, yazma becerilerini geliştirme, yaratıcılığı teşvik etme ve kişisel gelişimi destekleme konusundaki rolünü vurgulamaktadır. Başta L2 bağlamlarına odaklanmakla birlikte, bu çalışmanın sonuçları, çeşitli eğitim ortamlarında yenilikçi ve öğrenci merkezli yaratıcı yazma amaçla dil eğitimine yönelik daha geniş çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Creative writing (CW) holds significant potential to address linguistic, cognitive and affective needs by fostering self-expression, cultural ownership and identity formation. While traditional L2 writing instruction often prioritizes form and accuracy, neglecting creativity, CW provides a more meaningful approach that encourages authentic voice, motivation and deeper engagement. This study adopts Dixon-Woods et al.'s (2006) Critical Interpretive Synthesis (CIS) approach to analyze and synthesize existing studies on how creative writing is taught in English as a Foreign and Second Language (L2) as well as English as a First Language (L1) contexts in higher education. By synthesizing findings, conclusions and implications from 98 studies across these contexts, this study aims to uncover practices and insights that inform diverse and flexible approaches tailored to teaching creative writing in L2 contexts at the tertiary level. It provides actionable pedagogical practices and insights for language educators and policymakers, emphasizing CW's role in enhancing L2 writing skills, and fostering creativity and supporting personal development. While focusing on L2 contexts, the outcomes of the study offer broader implications for innovative and student-centered creative writing practices across diverse educational settings.