Gümüşhane ili kapalı otoparkının elektrikli araç şarj istasyonuna dönüşümü
Conversion of gümüşhane city parking lot to electric vehicle charging station
  1. Tez No: 815575
  2. Yazar: MURAT HAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüz dünyasında, sera gazı salınımının azaltılması amacıyla teknolojik ilerlemelerle çevre dostu ve sürdürülebilir ürünlerin geliştirilmesi önemli bir konudur. Bu bağlamda, elektrikli araçlar, sıfır emisyon özellikleri ve yüksek verimlilikleri nedeniyle çevre dostu ve sürdürülebilir bir ulaşım çözümü olarak değerlendirilmektedir. Ancak, elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki temel engellerden biri, yeterli ve etkin bir şarj altyapısının eksikliğidir. Bu nedenle, şarj istasyonu altyapısının kurulmasında erişilebilirlik birincil ve temel bir parametre olarak kabul edilmektedir. Otoparklar, bu erişilebilirliği sağlamak için ideal ve etkili kullanım alanları olarak değerlendirilmektedir. Otoparklardaki şarj istasyonları aracılığıyla, elektrikli araç sahipleri günlük faaliyetlerinin bir parçası olarak araçlarını şarj etme imkanına sahip olacaklardır. Bu tezde Gümüşhane 15 Temmuz katlı otoparkına ait bir yıllık araç giriş-çıkış verileri ışığında otoparka kaç adet ve hangi tip şarj ünitesi yerleştirilmesi gerektiği konusu kuyruk teoremi kullanılarak incelenmiştir. Otopark verileri analiz edilerek giriş yapan araç sayılarına göre farklı senaryolar oluşturulmuştur. Çalışmada, kurulması planlanan şarj istasyonlarının AC ve DC tipi şarj istasyonları olması durumlarına göre optimum şarj istasyonu sayıları kuyruk teoremi modeli ile hesaplanmıştır. Oluşturulan senaryolar için kurulum ve bekleme maliyetleri dikkate alınarak, optimum bekleme süresini sağlayacak şarj istasyonlarının sayısı ve tipi belirlenmiştir. Her senaryo için daha basit ve pratik fonksiyonlar elde etmek için eğri uydurma yöntemleri kullanılarak şarj istasyonu sayısı ile toplam maliyet arasındaki ilişki kurulmuştur. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek öneri ve tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, the development of environmentally friendly and sustainable products through technological advancements is an important subject for addressing the reduction of greenhouse gas emissions. In this context, electric vehicles, which are increasingly being utilized due to their zero-emission characteristics and high efficiency, are considered a solution for environmentally friendly and sustainable transportation. However, one of the major obstacles to the widespread adoption of electric vehicles is the lack of sufficient and efficient charging infrastructure. Therefore, accessibility is the primary and fundamental parameter in the establishment of charging station infrastructure. Parking lots are recognized as ideal and effective utilization areas to ensure this accessibility. Through charging stations in parking lots, electric vehicle owners will have the opportunity to charge their vehicles as part of their daily activities. This thesis investigates the required number and type of charging units using queueing theory based on data from the Gümüşhane 15 Temmuz parking lot. Different scenarios were constructed through the analysis of the data and electric vehicles. The optimal number of charging stations were calculated using queuing theory model based on whether the planned charging stations are AC or DC type. Considering the installation and waiting costs, the number and type of charging stations that would provide the optimum waiting time were determined. To simplify and make the functions more practical, curve fitting methods were utilized to establish a relationship between the number of charging stations and the total cost for each scenario. By evaluating the results, some recommendations were presented.