Sustainable development and renewable energy nexus: Empirical evidence from Turkiye
Sürdürülebilir kalkınma ve yenilenebilir enerji arasındaki bağlantı: Türkiye'den ampirik kanıtlar
- Tez No: 815576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN UTKU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu makale, 1980-2019 dönemi için Türkiye'de yenilenebilir enerji tüketiminin sürdürülebilir kalkınma ile ilişkisini ARDL sınır testi yaklaşımıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Makale, sürdürülebilir kalkınmanın üç unsurunu (yani ekonomik, sosyal ve çevresel yön) kullandığı bağlamda benzersiz bir kimliğe sahiptir. Ampirik analizin sonucu, uzun dönemde Türkiye'nin ekonomik büyümesinden yenilenebilir enerji tüketimine doğru tek yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yenilenebilir kaynakların kullanılması, Türkiye'de sürdürülebilirliğin çevresel boyutu üzerinde olumlu bir etki yaratarak karbon emisyonlarını azaltacaktır. Öte yandan, toplum MHDI açısından geliştikçe alternatif enerji kaynaklarından yararlanma ihtiyacının azaldığı görülmektedir.. Bu araştırma, Türkiye'deki yenilenebilir enerji tüketiminin sürdürülebilir kalkınma ile ilişkisini değerlendirmede yeni bir kanıttır; yani, sosyal, ekonomik ve çevresel tüm sütunları kapsar. Bu analizdan elde ettiği sonuçlar devlet, politika yapıcılar, araştırmacılar vb. için çok önemli olacaktır. Belge aynı zamanda iklim değişikliği, çevre kirliliği, yaşam kalitesi ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması vb. konuların ele alınmasında da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu makale Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma perspektifi hakkındaki literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research article studies the sustainable development and renewable energy consumption nexus in Turkiye from 1980-2019 using the ARDL bounds testing approach. It has a unique identity since it uses the three elements of sustainable development: society, environment, and economic efficiency to assess the relationship. The result of the empirical analysis showed a one-way relationship from economic growth to the renewable energy consumption of Turkiye in the long run. Moreover, using renewable sources will decrease carbon emissions keeping a positive impact on the environmental aspect of sustainability in Turkiye. On the other hand, it is observed that as society improves in terms of MHDI, the need to utilize alternative energy sources reduces. The findings of this research would be crucial for the government, policymakers, researchers, etc., because this study is fresh evidence in assessing the relationship of renewable energy consumption in Turkiye with sustainable development encompassing all the pillars (i.e., social, economic, and environmental) of it. The paper would also help address climate change, environmental pollution, quality of life, Turkiye's development sustainably, etc. This paper will also be an essential addition to the literature on Turkiye's sustainable development perspective.