Determining the locations of hydrogen refuelling stations: A case study for istanbul
Hidrojen dolum istasyonları için yer belirleme problemi: İstanbul örneği
  1. Tez No: 815592
  2. Yazar: SALİHA BÜŞRA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRAY GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünyanın enerji kaynakları tükenirken alternatif enerji kaynaklarına olan ihtiyaç artmaktadır. Bu bağlamda Hidrojen enerjisi vazgeçilmez bir alternatiftir ve ulaşım sektöründe Hidrojen Yakıt Hücreli Araçlar (HFCV) aracılığıyla Hidrojen kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte, Hidrojen Yakıt Hücreli Araçların yaygın olarak kullanılması için yeterli bir altyapının kurulması, yani hidrojenin erişilebilir olması gerekir. Bu çalışmada, Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da Hidrojen Dolum İstasyonları'nı (HRS) yerleştirme problemi çalışılmıştır. Bu çalışma, İstanbul'da Hidrojen Dolum İstasyonları'nın çok dönemli yerleştirilmesi adına gerçek mesafe ve küme kapsama modeli kullanılan ilk çalışmadır. Problem çok dönemli küme kapsama modeli ile ele alınmış ve bu modelin bir modifikasyonu ile şehirdeki farklı nüfus yoğunlukları modele entegre edilmiştir. Çok dönemli küme kapsama modelin gerektirdiği uzun hesaplama süresi nedeniyle, yinelemeli model ve indirgenmiş model olmak üzere iki sezgisel yöntem önerilmiştir. Bu iki sezgisel yöntem, optimallik açığı kullanılarak çözülen bir başka çok dönemli model ile de karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre, Hidrojen dolum istasyonlarının yoğun olarak nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yer aldığı ve sürücülerin kat etmesi gereken toplam mesafe ile en yakın istasyonlardan birinin hizmet vermesi arasında bir denge kurulması gerektiği gösterilmektedir. İstasyonların kademeli olarak açıldığı çok dönemli bir ortamda yinelemeli modelin karar vericiler açısından avantajlar sunduğu, çok dönemli modellerden indirgenmiş modelin ise müşteriler açısından avantajlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sonuçlar, İstanbul gibi coğrafi olarak farklı bir şehir için Öklidyen mesafe kullanılmasının çok kesin, güçlü sonuçlar verebileceğini, dolayısıyla kaçınılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
World's energy sources are depleting while the need for alternative energy resources is increasing. Hydrogen energy is an essential alternative and its use in transportation sector through Hydrogen Fuel Cell Vehicles (HFCV) is increasing day by day. For Hydrogen Fuel Cell Vehicles to become widely used, however, it is necessary to establish a good infrastructure, i.e., hydrogen should be accessible. In this study, we investigate the problem of locating Hydrogen Refueling Stations (HRS) in İstanbul, the most crowded city of Turkey. This is the first study that addresses the Hydrogen Refueling Stations location problem of İstanbul using a multi period set covering model using real distances. The problem is addressed with multi-period set covering model and the different population densities in the city are integrated with a modification of this model. Due to the prolonged computational time required by the multi-period set covering model, two heuristics, namely the iterative model and the reduced model, are proposed. These heuristic models are compared to another multi-period model where the problem was solved with introducing an optimality gap. According to the results, it is shown that the Hydrogen Refueling Stations are densely located in areas with high population, and one should trade-off between the total distance to be travelled by the drivers and being served by one of the closest stations. In a multi-period setting where stations are opened gradually, the findings revealed that the iterative model offers advantages from the perspective of decision-makers, while the reduced model is advantageous from the perspective of customers. Moreover, the results indicate that for a geographically distinct city as İstanbul, using Euclidean distance may yield very drastic conclusions, hence should be avoided.