Sağlıklı ve genç erişkinlerde monofilament testi ile alt ekstremite taktil duyu değerlendirmesi
Evaluation of lower extremity tactile sensation with monofilament test in healty and young adults
  1. Tez No: 815624
  2. Yazar: YALDA REZAFAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEM ERÇALIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızın amacı sağlıklı genç erişkinlerde alt ekstremite taktil duyusunu monofilament test kiti kullanarak değerlendirmek ve normatif değer elde etmektir. Çalışmamız İstanbul Arel Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Laboratuvarı'nda gerçekleşmiştir. Çalışmaya 18 ile 25 yaş arası 121 kişi katıldı. Katılımcılar sırtüstü pozisyonunda yatırıldı ve alt ekstremitenin on farklı bölgesi Baseline 5'li taktil monofilament test kiti ile değerlendirme yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken, nicel değişkenler ortalama, standart sapma, medyan, min ve max değerleriyle gösterildi. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki gruba göre istatistiksel analiz Mann Whitney-U testi ile yapıldı. Değişkenler arası ilişkilerin analizi ise Spearman's korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate lower extremity tactile sensation in healthy young adults using a monofilament test kit and to obtain normative values. Our study was carried out in Istanbul Arel University Physiotherapy and Rehabilitation Laboratory. 121 people between the ages of 18 and 25 participated in the study. Participants were placed in the supine position and ten different regions of the lower extremities were evaluated with the Baseline 5 tactile monofilament test kit. While evaluating the study data, quantitative variables were shown as mean, standard deviation, median, min and max values. Statistical analysis of non-normally distributed variables according to two groups was done with Mann Whitney-U test. Spearman's correlation test was used for the analysis of the relations between the variables.